Frescele Catedralei Patriarhale Sfantul Alexandru Nevski din Sofia, Bulgaria, sunt amenințate cu distrugerea totală.
Declaratia apartine profesorului și restauratorului din Academia de Arta a Bulgariei, Zdravco Camenarov.
Frescele sunt supuse deja degradarii, iar restauratorii considera ca acest proces va continua, dacă nu se vor lua măsuri urgente.
Un motiv pentru distrugerea relativ rapidă a frescelor este chiar tehnologia care a fost utilizata la crearea lor, amestecul folosit la vopseluri facand ca fresca sa se desprinda de perete.
In plus, o alta cauza a distrugerii frescelor a fost si existenta infiltrarii apei in zona turlei Catedralei, mai ales in timpul iernii, când se topește zăpada.
În cei aproximativ 100 de ani de istorie a Catedralei Patriarhale Sf. Alexandru Nevski, ea a fost renovata doar de două ori. În ultimii zece ani, turlele au fost aurite, dar nu s-a efectuat o renovare a frescelor.





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
