Hramul mic al Bisericii Adormirea Maicii Domnului – Moldova Noua

La Moldova Noua, in 4 decembrie 2009, in Parohia Adormirea Maicii Domnului, s-a sarbatorit hramul mic al bisericii parohiale, Sf. Mare Mucenica Varvara ocrotitoarea minerilor.


intr-o zi de inceput de iarna binecuvantata de Dumnezeu cu o vreme frumoasa, la Parohia noastra preotii Centrului Pastoral-Misionar Moldova Noua au slujit Sfanta Liturghie, iar raspunsurile au fost date de Corul preotilor din Protopopiatul Oravita, iar dupa finalul Liturghiei intreaga comunitate impreuna cu invitatii sai au participat la sfintirea Monumentului inchinat eroilor mineri de la Moldova Noua, ridicat de Primaria si Consiliul local Moldova Noua si dezvelit azi de domnul primar Dr. Ing. Ion Chisalita.

Au fost prezenti reprezentantii administratiei judetene si locale precum si domnul senator Iosif Secasan, domnul deputat Ion Tabugan, dar si alte oficialitati din orasul nostru. Dupa finalul omagierii eroilor mineri, Parohia a invitat pe toti cei prezenti la o agapa frateasca oferita de nasul bisericii, domnul Ioan Lungu.

Episcopia Caransebesului

SE LUCREAZA!

NU STA, INSCRIE-TI BISERICA!

Vrei sa fii ctitor de site? Ajuta alaturi de noi, ca fiecare biserica ortodoxa sa aiba propriul sau SITE!

100% in administrarea si proprietatea Bisericii


DA CLICK aici si vezi cum mai stam AZI…

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți citi paginile rețelei web Lăcașuri Ortodoxe în sistem gratuit privat, accesul fiind destinat EXCLUSIV abonaților prin email.