Biserica Sfintii Cosma si Damian din Pulversheim, Franta, va fi sfintita de catre Patriarhul Romaniei (10 aprilie 2011)

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

Pentru o comunitate de romani din estul Frantei, duminica, 10 aprilie 2011, este o sarbatoare foarte importanta si emotionanta, in acelasi timp. Este vorba despre Sfintirea Bisericii Ortodoxe Romane “Sfintii Cosma si Damian”, din localitatea Pulversheim, aproape de mai cunoscutul oras Mulhouse.

Este o sarbatoare in sine pentru orice comunitate religioasa, dar aceasta este cu atat mai importanta, cu cat sfintirea va fi efectuata de catre Prea Fericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe ortodoxe Romane, informeaza Lacasuri Ortodoxe, conform datelor transmise prin intermediul unui articol realizat la fata locului de Anca Pascutiu.

“Acest moment este unul cu totul exceptional si poate unic. Sfintirea unei biserici, aici in Occident, este un eveniment rar si deosebit. Cu atat mai mult cand este vorba de biserica noastra. Ea (biserica) reprezinta credinta noastra in aceasta lume din ce in ce mai secularizata. Ea este, de asemenea, si locul unirii noastre ca romani.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

De aceea, biserica ne reprezinta pe noi in calitate de crestini ortodocsi si reda o imagine frumoasa a romanilor. Vestea venirii Prea Fericitului Daniel ne aduce bucurie in inimele noastre pentru ca vine sa sfinteasca jertfelnicia celor care au contribuit la restaurarea bisericii noastre si sa ne incurajeze pe drumul credintei aici departe de tara.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

Va asteptam sa fiti cat mai numerosi, duminica, incepand cu ora 17, binestiind ca momentul sfintirii bisericii este singurul moment cand toti credinciosii (barbati si femei) vor putea sa intre si sa se inchine la Sfanta Masa in Sfantul Altar”, ne-a declarat parintele paroh al Bisericii “Sfintii Cosma si Damian” din Pulversheim, Emil Ioan Tanca.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

In anul 2007, a fost semnat actul de concesionare a bisericii, iar in toamna anului 2010, a fost savarsita prima slujba. Multi au contribuit la lucrarile de restaurare si de infrumusetare a bisericii. Toti cei care au ajutat la lucrarile si la infrumusetarea bisericii sunt numiti „binefacatori” si numele lor sunt inscrise in cartea lui Dumnezeu in cer. Semnul vazut al inscrierii lor in cer este asezarea numelor lor, pe pomelnice, impreuna cu Sfinte Moaste ale sfintilor, in piciorul Sfintei Mese. Acesta este pecetluit cu ceara pentru totdeauna, pana la a doua venire a Domnului Hristos. Ctitorii bisericii vor fi pomeniti la fiecare Sfanta Liturghie.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

“Statutul de ctitor si de binefacator este unul ravnit de crestini. De aceea, aveti inca posibilitatea ca pomelnicul dumneavoastra sa fie asezat in piciorul Sfintei Mese, pana pe 10 aprilie, data sfintirii. Acesti bani vor fi folositi la cumpararea Catapetesmei si a icoanelor, care vor impodobi biserica noastra, la realizarea unui sistem de incalzire mai eficient, la cheltuielile de organizare ale acestui eveniment, toate acestea intr-o transparenta totala ”, a mai spus parintele Emil Ioan Tanca.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

in septembrie 2003, parohia este inscrisa la Tribunalul din Mulhouse, sub numele de Asociatia Cultuala Ortodoxa Romana „Sfantul Cosma si Sfantul Damian” din Mulhouse si imprejurimi. Asfel se infiinteaza nu numai o organizatie cu scopul de a asigura slujbele religioase, ci si, intr-un spirit de deschidere, cu scopul de a prezenta valorile ortodoxiei si valorile culturale romanesti prin prisma dialogului cu valorile occidentale.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

Provizoriu, Asociatia a fost gazduita in capela Clinicii de Gerontologie „Sfantul Damian” din Mulhouse, slujbele facandu-se in mod regulat in fiecare Duminica si in sarbatorile importante.

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

Actualul sediu al bisericii a fost construit in anul 1881, dar apoi biserica a fost abandonata in anii 60 de catre catolici, pentru ca in fatada aparusera fisuri. intre timp in localitate se construise o alta biserica catolica mai mare. Timp de 40 ani aceasta biserica a ramas in paragina si neingrijita. in anul 2001, primaria din Pulversheim, Franta, a primit fonduri europene pentru refacerea centrului istoric al localitatii si al exteriorului bisericii (fosta Sfantul Arhidiacon Stefan-Saint Etienne).

Biserica Sf. Cosma si Damian - Pulversheim Franta

Lucrarile s-au terminat in anul 2007. Aproximativ 20 la suta din lucrarile de la biserica au fost facute de catre intreprinderi si restul de catre voluntari. Cu toate acestea costurile au ajuns la aproape 100 000 euro. Acesti bani s-au adunat numai din jertfa credinciosilor fara nici un ajutor sau subventie din partea statului roman sau din partea administratiei si a statului francez. in cadrul parohiei s-au organizat diferite activitati: mai multe ateliere de pictura de icoane in colaborare cu Manastirea Sambata, expozitii de icoane, concerte ale unor corale din tra, conferinte cu diferiti teologi si oameni de cultura etc.

Pentru Lacasuri Ortodoxe, un articol realizat la fata locului si transmis de: Anca Pascutiu

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți citi paginile rețelei web Lăcașuri Ortodoxe în sistem gratuit privat, accesul fiind destinat EXCLUSIV abonaților prin email.