Publicat pe 26.07.2012

“Esplanada Religiilor” in Franta

 

 

 

Conform datelor oferite de corespondenti Lacasuri Ortodoxe aflati la Paris, grupurile religioase, apartinand diferitelor culte, se strang alaturi, „ca mijloc de vietuire în pace”: „Bine ati venit la Bussy Saint-Georges, un oraş francez care tocmai a creat un astfel de scenariu”.

 

Situat la 30 kilometri de Paris, orasul le pune la dipozitie cultelor terenul pe care două temple budiste, o moschee si o sinagoga vor coexista, una langa cealalta, conform visului primarului Hugues Rondeau, al localitatii Bussy Saint-Georges, de a conferi orasului sau, "pe termen lung, un statut de oraş cultural”.

 

Primarul nu a specificat nimic despre prezenta, pe acest teren, a unui Altar Crestin.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.