publicat în: Arhivă

SFANTA LITURGHIE LA SCHITUL ACOPERAMANTUL MAICII DOMNULUI DIN COM. IZVOARELE, SATUL CHIRIACU

In ziua de 1 octombrie, in ziua praznuirii Acoperamantului Maicii Domnului, Preasfintitul Parinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, inconjurat de parintii stareti ai manastirilor din cuprinsul eparhiei noastre, de preoti si diaconi, a savarsit Sfanta Liturghie Arhiereasca la Schitul „Acoperamantul Maicii Domnului" din com. Izvoarele, satul Chiriacu, Protoieria Giurgiu, cu prilejul hramului schitului.


Cu aceasta ocazie, sutele de credinciosi prezenti au inaltat rugaciuni inintea icoanei facatoare de minuni a Maicii Domnului de la Letca Noua, adusa in pelerinaj in ajunul hramului schitului ?i s-au inchinat la particele din sfintele moa?te ale Sfantului Vasile cel Mare, Sfantului Grigorie de Nazianz ?i ale Sfintei Macrina, aduse de la Schitul Sf. Nicolae din Giurgiu.

De asemenea, cu acest prilej, Preasfintitul Parinte Ambrozie a savarsit si slujba de sfintire a aghiazmatarului din curtea schitului, construit cu sprijinul "Asociatiei Cultural Crestin-Ortodoxe Sfintii Nectarie, Ioan, Nicolae, Dimitrie si Antonie cel Mare" din Bucuresti.

in cuvantul de invatatura, Preasfintia Sa a vorbit despre mijlocirea Maicii Domnului inaintea lui Dumnezeu, pentru noi oamenii. Mijlocirea ei inseamna ajutor, iar ajutorul inseamna har, energie a Duhului Sfant, putere de crestere duhovniceasca. Unirea rugaciunii Maicii Domnului catre Dumnezeu si a ajutorului dat de Dumnezeu oamenilor, a subliniat Preasfintitul Parinte, si-a gasit o explicatie simbolica, in cultul Bisericii Ortodoxe, in vorbirea ei frecventa despre acoperamantul Maicii Domnului tinut de ea intins peste noi spre apararea noastra de toti vrasmasii si de toate nevoile. Multe intelesuri ale acoperamantului Maicii Domnului si intemeierea lui pe rugaciunile ei catre Hristos Domnul sunt descrise in cantarile de la sarbatoarea „Acoperamantul Maicii Domnului", a mai adaugat intaistatatorul eparhiei noastre. Omoforul a fost vazut intins de preacuratele ei maini, inaltate la rugaciune „Caci intins fiind de neintinatele si preacuratele tale maini, fereste cu milostivire pe cei ce cinstesc bine infrumusetatul praznic al acoperamantului tau, Stapana". De aceea, a incheiat Preasfintitul Parinte Ambrozie, omoforul intins peste noi este nedespartit de rugaciunea ei sau de insasi mainile ei intinse la rugaciune pentru noi, alcatuind oarecum ele insele un acoperamant. Se creeaza aici o frumoasa compozitie: Sfanta Fecioara cu mainile intinse la rugaciune, preluand modelul sfintei cruci, asemenea Fiului cu mainile intinse pe cruce – jertfindu-se pentru a noastra mantuire si Sfanta Fecioara cu mainile intinse, rugandu-se pentru a noastra mantuire.

La eveniment au luat parte si numeroase oficialitati locale, care au tinut sa fie prezente la praznuirea hramului schitului „Acoperamantul Maicii Domnului" din localitatea Chiriacu.