publicat în: Arhivă

Hramul Manastirii Slobozia. Mii de pelerini in oras si in acest week-end

Vineri, 10 mai 2013, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Izvorul Tămăduirii”, o sărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile „Sfinţii Voievozi” şi „Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă au participat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Slobozia şi diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

S-au rugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi centrale. Evenimentul a fost transmis in direct de Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe, in programul TV.

În cuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pe care-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre puterea sfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţii îl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

Preasfinţia Sa, a mulţumit, Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi maicii stareţe, stavrofora Raisia Lungu, pentru bucuria duhovnicească pe care au făcut-o credincioşilor Eparhiei noastre prin venirea icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Durău în cetatea Sloboziei din Bărăgan.

Ca acest moment să fie marcat de bucurie, Întâistătătorul Eparhiei noastre a acordat distincţia „Crucea Sloboziei” maicii stareţe Raisia Lungu de la Mănăstirea Durău, de unde vine şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, iar domnului Mitru Crişan, milostiv ajutător al Mănăstirii „Sfinţii Voievozi”, i-a dăruit ordinul „Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler”.

Preacucernicul părinte Manuel Rusu, consilier cultural, a prezentat monografia-album a Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” cu titlul „Un rug aprins în inima Bărăganului”.

După oficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduiala specifică Săptămânii Luminate. Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia, Paraclis Episcopal, a primit hramul „Izvorul Tămăduirii” în luna noiembrie a anului 2009.