publicat în: Arhivă

20 de ani de la Independenta Armeniei. Intalnire intre arhierei

Aram I si Karekin II LONews    În seara zilei de 18 septembrie 2011, Sanctitatea Sa Karekin al II-lea, Patriarhul Suprem şi Catolicosul tuturor Armenilor, l-a salutat pe Sanctitatea Sa Aram I, Catolicosul Marii Case a Ciliciei, în Etchmiadzin. Sanctitatea Sa Aram I s-a aflat într-o vizită ocazionată de participarea la evenimentele dedicate celei de-a 20-a aniversări a independenţei Armeniei, alături de Catolicosul Tuturor Armenilor, informează Serviciul de presă LONews.

   La aeroport, Catolicosul Aram I a fost primit de către IPS Arhiepiscop Grigoris Buniatian, Primat al Eparhiei Armene din Ucraina, IPS Arhiepiscop Ohanian Komitas din Catolicosatul de Marii Case din Cilicia, precum şi de către membrii Frăţiei Tronului: Preasfinţitul Episcop Nathan Hovhannisian, Preasfinţia Sa Episcopul Artak Tigranian, Pr. Mushegh Babayan şi PC Pr. Mkhitar Grigorian.

   În sunetele clopotelor Catedralei Scaunului din Etchmiadzin, Catolicosul Tuturor Armenilor şi Catolicosul Casei Mari a Ciliciei au intrat în Catedrala unde se află şi Reşedinţa Pontificală, rostind o rugăciune de mulţumire în faţa Sfântului Altar.

   În remarcile sale, Sanctitatea Sa Karekin al II-lea l-a salutat pe Catolicosul Aram I şi pe membrii Frăţiei Catolicosatul Casei Mari a Ciliciei: "ocazia vizitei dumneavoastră este una frumoasă. Aţi venit să participaţi la evenimentele dedicate celei de-a 20-a aniversări a independenţei Republicii Armenia. În onoarea acestei sarbatori, vom participa la evenimente şi vom transmite mesajul nostru şi sfatul nostru fiicelor şi fiilor noştri credincioşi, încurajându-i în dragostea lor faţă de patrie, astfel încât aceştia să continue slujirea lor, cu dedicaţie şi angajament, pentru bunăstarea şi prosperitatea naţiunii noastre".

   Reflectând asupra independenţei patriei, acesta a declarat mai departe: "Biserica noastră a fost întotdeauna hrănitoare a spiritului, şi idealul de libertate al fiilor noştri, şi şi-a păstrat aspiraţia la statalitatea armeană. Dăm slavă lui Dumnezeu, fiindcă astăzi statul este o realitate, şi că Biserica noastră stă pe temelia acestei reuşite. Astăzi, noi, împreuna cu voi, mărturisim prin prezenţa noastră că Sfânta Biserică Apostolică Armeană va continua să sprijine patria prin lucrările sale şi prin eforturi în sensul bunăstării naţiunii noastre, precum şi a armenilor aflaţi în întreaga lume, în sensul crearii unei binecuvântate şi prospere vieţi, plăcută lui Dumnezeu".

   Sanctitatea Sa Aram I, Catolicos de Cilicia, a răspuns:
   "De fiecare dată când mă aflu pe teritoriul armean, în Etchmiadzin, nu numai că retrăiesc istoria armeană, dar, de asemenea, mă întorc spre rădăcinile credinţei mele creştine, spre experienţa mea naţională. Deci, aşa ar trebui să însemne şi pentru fiecare armean, în special pentru clerul dedicat slujirii spirituale a Bisericii Armene", informează Serviciul de presă LONews.