Publicat pe 23.06.2010

Patriarhia Romana alaturi de Italia in dezbaterea CEDO privind prezenta Crucifixelor in spatii publice

in contextul dezbaterii la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) in ziua de 30 iunie 2010 a recursului statului italian in legatura cu dreptul de expunere a crucifixului in locurile publice (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe), Patriarhia Romana, care in prezent are peste un milion de credinciosi ortodocsi romani in Italia, sustine demersul actual al autoritatilor italiene si isi reitereaza pozitia de dezaprobare a hotararii CEDO, pozitie exprimata public inca din data de 20 noiembrie 2009, pe care o redam aici intr-o forma concentrata.

 

Patriarhia Romana considera nedreapta hotararea CEDO din luna noiembrie 2009, prin care statul italian era obligat sa elimine crucifixele din scolile publice, deoarece constituie un atentat la adresa identitatii religios-spirituale a poporului italian si, implicit, a majoritatii cetatenilor europeni.

 

Prin astfel de hotarari se exprima o tendinta de exilare a religiei in spatiul privat si de negare a rolului crestinismului in societate, asa cum se intampla in timpul regimului comunist din Europa rasariteana, cand o minoritate ideologica totalitara obstructiona si chiar persecuta credinta, traditia si cultura majoritatii populatiei crestine.

 

Fundamentul crestin al Europei nu este doar o simpla radacina a acesteia, ci o matrice axiologica sau valorica inconfundabila, care s-a imprimat in cultura si civilizatia europeana ca atitudine de aparare si promovare a demnitatii si libertatii umane, ca receptivitate fata de valorile universale.

 

Apreciem ca o societate nu poate exista fara simboluri, iar daca simbolurile crestine religioase devenite simboluri nationale culturale laice, purtatoare de valori umane universale, vor fi excluse din spatiul public, simboluri de alta natura (comercial-consumiste) le vor lua locul, ca urmare a pierderii identitatii culturale nationale.

 

BIROUL DE PRESA AL PATRIARHIEI ROMANE

 

©Redactare Lacasuri Ortodoxe: Teo-CHristian

 

Articol publicat in saptamanalul scris MONITOR Lacasuri Ortodoxe nr. 23/2010

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.