Conferința Bisericilor Europene (CEC) a adoptat zilele trecute o nouă Constituție (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe), in care se stipuleaza si transferarea sediului de la Geneva, la Bruxelles.
Conform noii constituții, CEC se angajează să “ajute Bisericile europene să împărtășească viața lor spirituală și acțiunea in slujire, și sa promoveze unitatea Bisericii și a păcii în lume”.
Cea de-a 14-a Adunare CEC, care a avut loc la Budapesta, a înlocuit temeiul juridic anterior, adoptat initial în 1992 și modificat în 2009.
Noua Constituție a fost adoptată cu un vot de 160 „pentru” și 7 „împotrivă”, existand si 7 abtineri.
Delegații prezenti la Adunare sunt reprezentanți ai aproape 120 de Biserici și asociații bisericești.
Sediul CEC, care a fost pana acum la Geneva, de la începuturile sale, din anul 1959, va fi transferat “cât mai curând posibil”, in locatia Conferinței din Bruxelles – sediu al Uniunii Europene și al instituțiilor sale.
Cu toate acestea, transferul juridic, între legislația belgiană și cea elvețiană, poate amâna schimbarea, cu doi sau chiar trei ani. S-a propus, de asemenea, ca Biroul existent la Strasbourg sa fie pastrat pentru continuarea relațiilor cu Consiliul Europei și cu alte instituții.





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
