Publicat pe 28.03.2013

Biserica Ciprului a ramas fara 100 milioane de euro, incercand sa salveze tara

Bogata și influenta Biserica grec-ortodoxa a Ciprului pierde mai mult de 100 de milioane de euro, în intentia de salvare a tarii, conform unei declaratii a liderului acesteia, Arhiepiscopul Hrisostom.

 

“Capitalul deținut de Biserică, in valoare totala de peste 100 milioane de euro, a fost pierdut”, a declarat Arhiepiscopul Ciprului.

 

“Exista multe dificultati, unii isi vor pierde locurile de muncă, vor suferi din cauza foamei, iar Biserica trebuie să aibă grijă de oameni”, a adăugat el.

 

În septembrie, anul trecut, din cauza crizei financiare, Biserica a tăiat din salariile episcopilor și preoților o cota cuprinsa intre 15% si 25%.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.