
Șeful Departamentului pe Probleme Ecleziastice al Patriarhiei Moscovei, Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, nu este de acord cu cei care cred că Bisericile Ortodoxă și Romano-Catolică vor depăși, în cele din urmă, separarea lor istorică.
“Deși bazele credinței noastre sunt identice, iar Crezul aproape similar, catolicii au avut o altă reprezentare a Duhului Sfânt. Acesta este primul punct. În al doilea rând, timp de aproape o mie de ani de existență separată a istoriei, am acumulat o mulțime de contradicții și dezacorduri”, a spus Mitropolitul, pentru programul “Biserica și lumea”, al canalului de televiziune Rossia 24, comentând declarația Patriarhului Constantinopolului, Bartolomeu, conform căreia întâlnirea dintre cele două ramuri ale Creștinismului ar fi inevitabilă.
Mitropolitul a menționat că unele personaje, recunoscute de Biserica Romano-Catolică, sunt considerate eretice în Biserica Ortodoxă Rusă sau drept persecutori ai Ortodoxiei. “Catolicii vorbesc despre posibilitatea canonizării Cardinalului Stepinac. El a fost croat, este venerat în Biserica Catolică drept sfânt. Dar, în opinia Bisericii Ortodoxe Sârbe, a participat direct la genocidul sârbilor”, a spus el.
Mitropolitul Hilarion a menționat o serie de alte argumente care arată că unirea Bisericilor nu este planificată în viitorul apropiat. Printre aceste argumente, se numără numeroasele încercări de impunere a Catolicismului asupra ortodocșilor, care au fost întreprinse de catolici în timpul Cruciadelor, iar în zilele noastre uniații din Ucraina au o activitate anti-ortodoxă – informează Interfax [https://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=69753] , citând interviul acordat postului TV amintit mai sus.





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
