Polițiștii turci au evacuat Piața Taksim din Istanbul, care fusese ocupata de protestatarii anti-guvernamentali, de aproape doua saptamani, a raportat BBC.
Poliția a pus in actiune tunurile cu apa și a tras cu gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc, fortandu-i pe protestatari să părăsească piața, pentru apropiatul Gezi Park.
Unii activiști au tras cu focuri de artificii, sticle incendiare și cu pietre, în poliție.
Erdogan a susținut intervenția de astazi a poliției, spunând că un mars al aparatorilor mediului a fost impiedicat de persoanele care urmaresc sa facă rău Turciei. Într-un discurs, care a fost întrerupt frecvent de aplauze, el a întrebat: “Ce asteapta protestatarii? Ca noi sa îngenunchem în fața lor?”.
“Îmi pare rău, dar Gezi Park este destinat plimbarii, si nu ocuparii lui”, a mai declarat Erdogan. Trei oameni au murit și mai mult de 5.000 au fost răniți in timpul protestelor.





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
