Publicat pe 22.09.2011

Vizita Papei in Germania, o noua apropiere intre catolici si protestanti

 

 

 

    Conform datelor oferite de abonaţi aflaţi în zona Berlinului, Papa Benedict al XVI-lea efectuează în prezent o vizită de Stat în ţara sa natală, informeaza Serviciul de presa LONews.

 

   Primirea sa la Berlin, astăzi, 22 septembrie 2011, este văzută pentru mulţi ca fiind o oportunitate unică de înţelegere sporită între Bisericile Catolică şi Protestantă.

 

   În timpul vizitei de patru zile, el va conduce o slujbă ecumenică în ziua de 23 septembrie, la Mănăstirea Augustiniană din oraşul Erfurt, acolo unde Martin Luther, fondator al Reformei Protestante, a studiat în secolul al 16-lea.

 

   "Cel mai mare lucru legat de aceasta este acela că ne aflăm împreună în acest loc, gândim şi ne rugăm, ascultăm Cuvântul lui Dumnezeu, iar dacă sunt împreună inimile şi sufletele noastreatunci apare şi ecumenismul", a declarat Papa Benedict într-o emisiune a televiziunii germane, informeaza Serviciul de presa LONews.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.