publicat în: Arhivă

Laureaţii Concursului Naţional de Creaţie Literară „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi şi al Sfintei Liturghii”

Concursul Naţional de Creaţie Literară „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi şi al Sfintei Liturghii”, desfăşurat în perioada 11 aprilie – 1 noiembrie 2008, şi-a desemnat câştigătorii. Decernarea premiilor a avut loc în prezenţa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în Sala Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, sâmbătă, 1 noiembrie 2008. Au fost oferite aproape 30 de premii pentru cele trei categorii: Învăţământ religios, Învăţământ teologic preuniversitar şi Învăţământ teologic universitar.

ÎNVĂŢĂMÂNT RELIGIOS -CICLUL PRIMAR, secţiunea compunere:
– premiul I: Andrei Bute din Arad, clasa a IV-a, cu lucrarea „Sfânta Liturghie văzută cu ochi de copil”;
– premiul al II-lea: Teodora Burlică, clasa a III-a, Suceava, cu lucrarea „Să-L descoperim pe Dumnezeu”;
– premiul al III -lea: Mihai Huială, clasa a IV-a – Botoşani, cu lucrarea „Dumnezeiasca slujbă”;
CICLUL PRIMAR, secţiunea poezie religioasă:
– premiul I: Lorena-Bianca Borodi, clasa a III-a -Maramureş, cu poezia „Biblia”;
– premiul al II-lea: Anastasia Stoica, clasa a IV-a, Arad, cu poezia „Cu sufletul curat”;
– premiul al III-lea: Elisa Ioana Cornoiu, clasa a IV-a -Bucureşti, cu poezia „Carte Sfântă”;
CICLUL GIMNAZIAL, eseu liber:
– premiul I: Ioana Enache, clasa a VIII-a, Buzău, cu lucrarea „Ţara promisă”
– premiul al II-lea: Mihaela Cristina Beju, clasa a VIII-a -Sibiu, cu eseul „Epistolă către tinerii de azi”;
– premiul al III-lea: Anastasia Simona Ceredeev, clasa a V-a – Suceava, cu eseul „Părinte Sfânt şi Bun”;
CICLUL GIMNAZIAL, poezie religioasă:
– premiul I: Maria Velcsov, clasa a VIII-a -Timiş, cu poezia „Cu o Liturghie mai aproape de iubire”;
– premiul al II-lea: Camelia Ghiţă, clasa a VIII-a – Giurgiu, cu poezia „Povaţă sfântă”;
– premiul al III-lea; Georgiana Manuela Dumitru, clasa a VI-a – Giurgiu, cu poezia „O comoară cerească”;
CICLUL LICEAL, poezie religioasă:
– premiul I: Mihăiţă Stroe, clasa a XI-a – Seminarul Teologic „Chesarie Episcopul” – Buzău, cu poezia „Carte şi Cuvânt”;
– premiul al II-lea: Emanuel Florentin Cărbunaru, clasa a X-a, Seminarul Teologic Buzău, cu poezia „Rugăciunea”;
– premiul al III-lea: Georgiana Adelina Ilie, clasa a X-a – Prahova, cu poezia „Visul”;
CICLUL LICEAL, secţiunea eseu liber:
– premiul I: Ioana Budai, clasa a X-a – Târgu Mureş, cu lucrarea „Lumină din Lumină, lumină în lumină, dor de lumină”;
– premiul al II-lea: Loga-Cella Cristescu, clasa a XI-a – Caransebeş, cu eseul „Uvertură la o simfonie în Hristos”;
– premiul al III-lea: Anca-Maria Pănoiu, clasa a XI-a -Prahova, cu eseul „Despre golurile şi preaplinul sufletului la 17 ani”;
ÎNVĂŢĂMÂNT TEOLOGIC PREUNIVERSITAR, secţiunea articol:
– premiul I: Cătălin Mandă, clasa a XI-a – Seminarul Teologic din Craiova, cu lucrarea „Sfânta Scriptură, oglinda Cerului”;
– premiul al II-lea, Botiş Adrian Dan, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Zalău, cu articolul „O amintire teologică despre întâlnirea cu cerul”;
– premiul al III-lea: Cristina Nicoleta Florea, clasa a XII-a -Seminarul Teologic „Sf. Cuv. Parascheva” – Agapia, cu articolul „Sfânta Scriptură – mijloc de desăvârşire spirituală”.
– menţiunea I: Alexandru Daniel Rotariu, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Bucureşti, cu articolul „Fericirile – clopote dumnezeieşti (caracterul normativ al Sfintei Scripturi)”;
– menţiunea a II-a: Ovidiu Gheorghe Murari, clasa a XII-a, Seminarul Teologic din Arad, cu articolul „320 de ani de la tipărirea Bibliei de la Bucureşti”;
ÎNVĂŢĂMÂNT TEOLOGIC UNIVERSITAR, secţiunea studiu:
– premiul I: Alexandru Chituţă, anul al II-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Sfânta Scriptură şi Sfânta Liturghie – Împărăţia lui Dumnezeu venind întru putere”;
– premiul al II-lea: Cosmin Săvulescu, anul al II-lea, Facultatea de Teologie Craiova, cu studiul „Sfânta Liturghie sau amintirea viitorului. Consideraţii asupra dimensiunii anamnetice a Liturghiei ortodoxe”;
– premiul al III-lea: Claudia Nazare, anul I, Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, cu studiul „Sfânta Scriptură şi Sfânta Liturghie -dar din dragostea lui Dumnezeu şi realitate materială a vieţii celei veşnice”;
– menţiunea I: Marcu Alexandru Magheru, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Triada Biserică – Liturghie – Scriptură”;
– menţiunea a II-a: Oniţa Buredeţ, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca, cu lucrarea „Psalmii şi valenţele lor dialogice în raportul dintre om şi Dumnezeu”.