Publicat pe 15.09.2009

Un raspuns al parintelui Iustin Parvu (manastirea Petru Voda) despre lacrimile Maicii Domnului din icoana de la Huta

Fragment dintr-o conversatie cu un grup de pelerini bihoreni

 

Intr-o discutie cu un grup de credinciosi din Bihor, parintele Iustin Parvu de la Manastirea Petru Voda, judetul Neamt, preciza ca ceea ce s-a petrecut pe data de 29 august 2009 la Huta "este o mangaiere din partea Maicii Domnului pentru credinciosii din zona".

 

Icoana originala a Maicii Domnului din Kazan este considerata de rusi ca o icoana aparatoare impotriva ereziilor si aparatoare in vremuri de prigoana.

 

Pornind de la comparatia cu originalul, pelerinii bihoreni au intrebat daca plansul icoanei de la Huta are vreo legatura cu semnificatia icoanei originale, duhovnicul raspunzandu-le:

 

"Pana acum a fost vremea marturisirii, de acum nu mai e mult pana ce va veni vremea muceniciei". Daca aceste cuvinte ale marelui duhovnic sunt profetice, ramane de vazut.

 

Mentionez ca parintele Iustin s-a referit la o marturisire si o mucenicie a tuturor celor ce vor sa urmeze Crucea lui Hristos, in intreaga tara dar mai ales in Ardeal.

 

relatare Doru Brudascu

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.