Publicat pe 17.12.2015

O situatie cutremuratoare, care persista…

World Watch Monitor a vorbit, in ultimele ore, cu Yakubu Nkiki Maina, președintele “Asociației Parintilor Fetelor Rapite din Scoala din Chibok”, Nigeria. În vârstă de 18 de ani, fiica lui, Maimuna s-a numarat printre cele peste 200 de fete răpite din Liceul de stat din Chibok, în aprilie 2014 (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe). La 18 luni de la răpire, parintii și-au exprimat indignarea.

 

“Pe 14 aprilie 2014, Boko Haram [grupare terorista extremista islamica] a luat cu asalt Chibok-ul. Cand s-a intamplat acest incident, eram acasă… În jurul orei 21, am auzit un foc de armă dinspre direcția Chibok. Deci, toți oamenii din satul meu au fugit, gândindu-se că va aparea acolo Boko Haram. Dis de dimineata, unul dintre prietenii mei din Chibok a venit la mine și mi-a spus că toate fetele din școală a fost răpite de Boko Haram și disparute. Am mers la școală, unde am întâlnit o mulțime de oameni”, a declarat Maina.

 

La școală, părinții au vazut dezastrul lasat in urma de Boko Haram. “Toate căminele școlare, zonele universitare, biroul directorului, laboratoarele, fiecare clădire a școlii fusesera incendiate de Boko Haram. Toată lumea a inceput sa verse lacrimi”.

 

Pentru unii dintre părinți, șocul a fost prea mare si au lesinat. “Unii s-au prabusit la pamant, fiindca fetele fusesera răpite de Boko Haram. Eu și soția mea si unii dintre frații mei am început, de asemenea, sa plangem”.

 

“Nu puteam accepta ca au plecat liberi cu fiicele noastre. Deci, ne-am adunat și ne-am luat armele noastre de vanatoare și am început urmărirea Boko Haram. A doua zi, am ajuns intr-un sat din zona administrației publice locale Damboa, aproape de Padurea Sambisa. Ne-am întâlnit cu șeful satului, care ne-a spus că Boko Haram a trecut pe acolo cu fiicele noastre. El a spus: Sunt aproape de aici. Dar, vă avertizez, nu vă apropiați de acel loc. Au arme puternice. Va vor ucide pe toți. Guvernul știe ceva despre asta. Mergeti si informati guvernul că Boko Haram este aici cu fiicele voastre. Nu vor mai sta mult aici”.

 

După acel avertisment grav, părinții s-au intors pentru a raporta problema la serviciile de securitate ale guvernului din zonă. Dar, răspunsul lor i-a dezamăgit pe părinți, pentru că nu li s-a parut a fi o urgenta.

 

“Ei au spus că vor face pregatirile necesare pentru a merge și salva fetele… Președintele în exercițiu ne-a promis că știe locul acestor fete, si ca le-ar aduce în curând înapoi acasa, in viață. Câte luni sunt pana acum? Nu avem nici macar o veste bună despre aceste fete”.

 

“Acum, că avem un nou guvern, ne gandim că va face ceva legat de aceste fete tinute în captivitate, intrucat noul Președinte este un om din popor. Spre surprinderea mea, Boko Haram ataca din nou, în prezent, in zona noastra, mai ales in vecinatatea administrației publice locale, cum ar fi Askira și Damboa. Cum de sunt in aceasta zona, acum, si pot ataca alte sate? De ce nu poate patrunde armata in padurea deasa, pentru a cauta Boko Haram? Facem apel la guvern. Boko Haram se ascunde, inca, numeroasa, în zonă. Deci, in acest caz, avem nevoie de mai mult efort din partea armatei, chiar dacă armata a mai incercat; au încercat, si-au parasit casele lor, soțiile lor, copiii lor, de aproape un an, pentru a ne proteja viețile și proprietățile, dar vrem mai mult efort de la ei”.

 

Familii întregi au fost lăsate profund traumatizate de răpirea din Chibok.

 

“Toate familiile acestor fete răpite, nu au mai avut pace. Vedeti tineri si persoane in varsta, frati ai fetelor tinute in captivitate si mame: toti (…) incep sa planga. Unii au incetat sa mai manance. Iar aceste lucruri au adus alte probleme. Acesta este motivul pentru care unele dintre mame s-au imbolnavit. Ele nu mai pot mânca”.

 

“Până în prezent, părinții, colegii mei și mai ales femeile noastre se afla în stari groaznice, suferind de boli de inima, de ulcere, fiindca au ramas cu gandul la aceste fete. Ele au nevoie de îngrijire medicală, in urma traumatizarii. Nu ne putem permite să le transportam la spital. Am îngropat 18 parinti ai acestor fete, din cauza acestor probleme”.

 

“Dacă guvernul ne-ar veni in ajutor, poate prin harul lui Dumnezeu, prin ajutorul lui Dumnezeu, nu vor mai aparea alte decese de la suparare. Spitalul nostru din zona nu poate rezolva această problemă, dacă nu avem un medic calificat în domeniul consilierii, care sa le trateze pe acete femei.

 

“În prezent, atunci când auzim focuri de armă, cu totii incepem sa ne ascundem, chiar dacă avem militari pe teren. Deoarece, in prezent, Boko Haram ataca, chiar stiind ca armata este aici. Deci, e normal sa ne fie teamă”.

 

În urma acestei stari de insecuritate, care a continuat, școlile din statele Borno și Yobe au fost închise.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.