publicat în: Arhivă

Competitia online: SFINTI CRESTINI – MODELE DE VIATA, castigata de elevi braileni

scoala Fanus NeaguCompetitia online: SFINTI CRESTINI – MODELE DE VIATA, castigata de elevi braileni

Dupa incheierea competitiei finale intre echipele de elevi inscrise in proiectul international SFINTI CRESTINI – MODELE DE VIATA, desfasurata la inceputul lunii iunie 2011 in scolile si liceele participante in acest al doilea an de proiect, a urmat competitia online, jurizata de administratia Asociatiei non-profit Lacasuri Ortodoxe, care a monitorizat postarea articolelor pe platforma destinata scolilor.


Dintre scolile inscrise in anul scolar 2010/2011, si anume: Scoala cu cls. I-VIII Nicolae Tonitza, Constanta; Scoala cu cls. I-VIII „George Cosbuc”, Ploiesti; Scoala cu cls. I-VIII nr. 87 “Mihai Botez” alaturi de Parohia „Sfantul Ioan Botezatorul”, Dristor, protoieria III Capitala; Gimnaziul de Stat ,,Miron Neagu’‘, Sighisoara; Scoala cu cls. I-VIII „Vlaicu Voda”, Braila, alaturi de parohia Sfantul Andrei – Braila; Colegiul National Mihai Eminescu – Toplita; Scoala cu cls. I-VIII Fanus Neagu, Braila; Scoala cu cls. I-VIII nr. 54, Bucuresti; Scoala cu cls. I-VIII Letcani, Iasi; Scoala cu cls. I-VIII nr. 33 Anghel Saligny, Constanta; Liceul Teoretic Negresti-Oas, Satu Mare; si Scoala cu cls. I-VIII nr. 3 „N. Titulescu”, Bucuresti, una singura a castigat competitia online.
Este vorba de Scoala cu cls. I-VIII “Vlaicu Voda” din Braila, coordonator prof. religie Constantina Soare, sustinuta de parohia Sfantul Andrei – pr. Popescu Vasilica, avand colaboratori dintre cadrele didactice pe: Camelia Ion si Elena Poitasu.

scoala Vlaicu Voda Juriul a tinut seama de toate aspectele: numarul articolelor postate (37), evidentierea lucrarilor realizate de echipele participante din scoala respectiva (pictori, creatori, actori, artizani, desenatori, cercetatori) in lunile calendaristice de competitie, continutul articolelor, varietatea materialelor prezentate. Se adauga modul in care coordonatorul local (prof. religie Constantina Soare) a interactionat cu echipa tehnica LO, prin intrebari si precizari care au indicat interesul permanent pentru o participare cu maxima seriozitate, in beneficiul elevilor inscrisi. De asemenea, au fost urmate intocmai instructiunile referitoare la competitie si la modul postarii articolelor.
“Nu pot spune ca a fost usor, din contra, a fost un an in care am muncit mai mult, prin acest proiect”, a marturisit prof. coordonator Constantina Soare, la final de competitie. “Sunt multe alte proiecte mai putin solicitante, in spatiul scolar, si de la an la an ni se propun tot mai multe. Dar… elevii nostri nu au obosit, din contra, nu-i puteam opri. Au venit singuri cu idei si ne-au motivat prin insufletirea lor. Pentru ca, de altfel, conditiile materiale sunt la limita, in orasul nostru. Iar scoala noastra este in renovare, a trebuit sa facem un efort suplimentar, atat pentru spatiul desfasurarii competitiilor, cat si pentru premii, Internet etc. Va dati seama, usor nu e. Avem o satisfactie, cea mai mare: copiii s-au apropiat de Sfinti si le-a placut, conlucrand in acest proiect. S-au putut simti liberi sa creeze, sa danseze, sa se roage. Recunosc, si-ar fi dorit in plus ceva… sa fie premiati de un episcop. Concluzia desprinsa la finalul desfasurarii acestui proiect este insa aceea ca toti participantii (elevi realizatori, elevi animatori, profesori, dar si parinti) au devenit mai bogati sufleteste, mai buni, mai senini si au descoperit ca religia ortodoxa este un mod de viata plin de optimism si iubire.”

Castigatorii competitiei finale din Scoala braileana “Vlaicu Voda”:

Locul I: Echipa Artizanilor, formata din elevii Voicu Maria (clasa a IV-a A), Cabat Ana-Maria (clasa a III-a B) si Ion Alexandra (clasa a III-a B), alaturi de Animatorii echipei desenatorilor, Alexandra Lazar si Aura Pana.
Locul II: Echipa Actorilor, formata din elevii Chihaia Marius, Paun Marius, Blehoianu Carmen, Constantin Miruna, Soarice Ana-Maria, Mocanu Diana, Agatine Alexandra, Caraman Violeta, Cirlan Sorin, Coman Ovidiu, Edu Georgian, Iancu Cristian (clasa a III-a B), Bran Larisa, Batranu Alexandru, Plopeanu Daniel (clasa a VI-a A).
Locul III: Echipa Pictorilor, formata din elevii Plopeanu Radu (clasa a VI-a A), Ion Alexandra (clasa a III-a B), Caprita Claudia, Burlacu Oana (clasa a IV-a A), Bulgariu Raluca Maria (clasa a VII-a B).

Pe langa Scoala “Vlaicu Voda”, o diploma de onoare s-a acordat ?colii “Fanus Neagu”, tot din Braila, coordonator local prof. Caragata Gabriela, in cadrul competitiei online. in 39 articole, echipele de actori, pictori, creatori, desenatori si jurnalisti din aceasta scoala au prezentat elemente din activitatea lor, in concurenta cu ei insisi, dar si cu celelalte echipe din proiect, situandu-se foarte aproape de castigarea locului I.

Castigatorii competitiei finale din a doua scoala braileana (“Fanus Neagu”):

Locul I – Echipa actorilor: Iacob Madalina, Baciu Georgiana, Panait Manuela, Bujoi Valentin, Pirlog Claudiu, Capitaneanu Andreea, Tabacaru Daniela, Danac Andreea, Gorgovan Ciprian, Zaharia Andreea, Teodoru Adrian, Ionescu Alina, Baciu Gabriel – cls. a VII–a C; Baciu Eugenia, Ilie Valentina, Constantin Georgiana, Paraschiv Silvia, Stroe Anabela, Vizitiu Rodica, Apostol Maria, Mitu Ionut, Perianu Costin, Istode Iuliana, Milea Madalina – cls. a VII–a A.
Locul I, la animatori – Echipa animatie actori: Iacob Madalina, Baciu Georgiana, Panait Manuela, Bujoi Valentin, Pirlog Claudiu, Cocolas Andrei – cls. a VII-a C.
Locul II – Echipa pictorilor: Ilie Valentina, Vizitiu Rodica, Constantin Georgiana, Istode Iuliana – cls. a VII– a A; Danac Andreea – cls. a VII–a C; Popoaca Mara, Nicolae Mirela – cls. a VI– a D; Ivan Adriana – cls. a V– a C; Snae Emilia – cls. a IV– a A.
Locul II, la egalitate, Echipa creatorilor: Olaru Gabriel, Iacob Maria, Satnoianu Andreea, Chelaru Ana – Maria, Enache Bianca, Ciudin Oana – cls. a IV– a A; Virgolici Cristian, Dodan Bianca, Moja Andreea, Mihai Liliana, Radu Theodora, Buescu Raluca, Tataru Teodora, Gun Melisa, Stratulat Cosmin, Cirlan George, Sofrone Vlad, Gradeanu Maria, Neculai Ionut, Ivan Adriana, Dinca Diana, Bogdan Miruna, Buzea Andra, Balea Andreea, Ionescu Andrei – cls. a V– a C; Cuclea Florin, Constantin Sebastian, Dragu ?tefan, Bogdan Cristina, Stan Cosmin, Braileanu Maria, Istrati Mihai – cls. a V– a B; Paraschiv Silvia – cls. a VII– a A.
Locul II, la animatori – Echipa animatie desenatori: Virgolici Cristian, Dodan Bianca, Moja Andreea, Mihai Liliana, Radu Theodora, Buescu Raluca, Tataru Teodora, Gun Melisa – cls. a V– a C.
Locul III – Echipa desenatorilor: Snae Emilia, Grozavu Catalina, Satnoianu Andreea, Chelaru Ana – Maria, Enache Bianca, Ciudin Oana, Motoc Andrei, Vasilescu Mihaela – cls. a IV – a A; Moja Andreea, Mihai Liliana, Tataru Teodora, Radu Theodora, Gradeanu Maria, Olteanu Monica, Balea Andreea, Ivan Adriana – cls. a V – a C; Cuclea Florin, Stan Cosmin – cls. a V – a B; Vizitiu Rodica, Constantin Georgiana, Paraschiv Silvia, Perianu Costin – cls. a VII – a A.
Locul III, la egalitate – Echipa jurnalistilor: Dodan Bianca, Mihai Liliana, Radu Theodora, Gradeanu Maria, Balea Andreea, Buescu Raluca, Tataru Teodora, Gun Melisa, Ivan Adriana, Dinca Diana – cls. a V– a C; Cuclea Florin – cls. a V– a B; Caragata Alexandru, Vasilescu Gabriel, Iacob Maria – cls. a IV– a A.
Locul III, la animatori – Echipa animatie creatori: Buescu Raluca, Gun Melisa, Stratulat Cosmin, Sofrone Vlad – cls. a V– a C.
Impresii ale elevilor din scoala “Fanus Neagu”: desi numai o echipa a castigat, toti elevii sunt castigatori, pentru ca au dobandit multi prieteni in imparatia lui Dumnezeu – Sfintii, de care s-au apropiat. ?i, de fapt, copiii s-au apropiat mai mult si unii de altii. Iar ca un regret, ne-au precizat, dupa cum ne spune d-na profesoara Caragata Gabriela, ca le va lipsi acest tip de activitati, cu orele de munca si repetitii!
Precizam ca mai multe dintre scolile inscrise in proiect au dezvoltat mai mult partea derulata la nivel de scoala / liceu si mai putin pe cea virtuala, multi dintre participanti neavand pregatirea tehnica sau timpul necesar dedicarii pentru proiect. Cu toate acestea, multi dintre coordonatorii locali au pregatit materiale si le vor posta corespunzator pe parcursul vacantei de vara, pentru ca bucuria copiilor care au lucrat sa fie deplina. Acestia vor fi asistati in continuare de echipa tehnica Lacasuri Ortodoxe.
Le multumim tuturor celor care s-au implicat: elevi, cadre didactice, inspectori, preoti, parinti, alaturi de noi intr-un proiect original, in care pui suflet si culegi speranta, esti la scoala dar te simti in vacanta, editia a II-a, 2010-2011!

Proiectul international SFINTI CRE?TINI – MODELE DE VIATA se desfasoara in parteneriat educational, intre Scoala nr. 3 Nicolae Titulescu – Bucuresti, Asociatia Lacasuri Ortodoxe si Ministerul Invatamantului.
Coordonator proiect din partea ISMB: pr. prof. inspector de religie Gheorghe Dogaru / Coordonator general proiect: prof. religie Mirela Sova.