Oponenții unei noi legi a Frantei, de legalizare a căsătoriei pentru cuplurile de același sex, promit sa continue campania lor, la o zi după ce Franța a devenit a 14-a țară care a adoptat controversata lege.
Un proiect de lege, care permite, de asemenea, adoptia in cazul cuplurilor de același sex, a fost si el aprobat, cu 321 voturi „pentru” si 225 „impotriva”, în Parlamentul francez, tot ieri (vezi ARHIVA), pe fondul unor dezbateri aprinse și ale unor proteste, atât în interiorul cat și în afara clădirii Adunării Naționale.
Președintele Frantei, François Hollande, este asteptat sa semneze proiectul de lege, imediat ce sunt analizate implicatiile asupra Constitutiei, insa o coalitie larga de adversari, inclusiv Biserica Catolică, au declarat că vor continua să conteste legea, planificand noi demonstrații.