Publicat pe 10.08.2016

Contrabanda cu scrieri vechi ortodoxe

Conform unor informatii din Addis Abeba – capitala Etiopiei, al carei nume inseamna “Floare Noua” – directorul de patrimoniu al Muzeului EOTC, Pr. Solomon Tolcea, a raportat că Politia locala a arestat mai multe persoane care au încercat să vândă, in mod ilegal, scrieri antice ortodoxe etiopiene.

 

Contrabanda cu scrieri vechi ortodoxe

 

Una dintre persoane a fost prinsa, avand asupra sa 65 de scrieri sfinte vechi, pe Strada Bisericii din Addis Abeba, iar o alta a fost arestata intr-un centru comercial din apropiere.

 

Părintele Solomon a adăugat că Biserica așteaptă, de acum, decizia instanței de a returna cărțile, bisericilor parohiale originale din care au fost furate de către vinovați.

 

Iti aducem aproape informatia la care altfel nu ai avea acces. Daca apreciezi activitatea noastra, acum ai ocazia sa primesti un Certificat de Membru Sustinator (Simpatizant) “Lăcaşuri Ortodoxe”, dand click! aici! Aflandu-ne in cel de-al 10-lea an, te imbratisam ca membru al echipei noastre, cu bucurie!

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.