In urma cu ateva zile, un act terorist a fost evitat la adresa Manastirii celei mai mari de monahi a Bisericii Ortodoxe Ruse, marcata de multe secole de istorie, Lavra Sfintei Treimi – Sfantul Serghie, conform publicatiei rusesti Pravoslavie.
Conform unor informatii oferite de surse din Serviciul Federal de Securitate [FSB], în mai multe cafenele din regiunea Pușkin – Podmoskovye s-au descoperit dispozitive explozive artizanale și schite si fotografii ale Lavrei.
“Dispozitivele explozive improvizate au fost găsite în trei cafenele”, a explicat sursa.
“Una dintre acestea este situata în partea de vest a orașului Puskin. Aparține unui azer și unui daghestanez. Potrivit informațiilor noastre, arme au mai fost deja găsite în această cafenea, cu câțiva ani în urmă”.
Pe lângă bomba artizanala, au existat si alte materiale care să confirme că teroriștii pregăteau un atac asupra Lavrei Sfanta Treime – Sfantul Serghie.
In prezent, se desfasoara o investigație pe marginea pregatirii atacului.
Iti aducem aproape informatia la care altfel nu ai avea acces. Daca apreciezi activitatea noastra, acum ai ocazia sa primesti un Certificat de Membru Sustinator (Simpatizant) “Lăcaşuri Ortodoxe”, dand click! aici! Aflandu-ne in cel de-al 10-lea an, te imbratisam ca membru al echipei noastre, cu bucurie!





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
