Publicat pe 23.06.2026

NOI FILE DE LETOPISEȚ - 23 iunie 2026

 

Preafericirea Sa Teofil al III-lea, Patriarhul Orașului Sfânt al Ierusalimului și al Întregii Palestine și Iordanii se află în Gaza, pentru o vizită pastorală.

Vizita exprimă responsabilitatea pastorală a Bisericilor din Ierusalim față de bisericile locale și față de întreaga populație din Gaza, unde familiile continuă să îndure suferințe umanitare grave, teamă, pierderi și nesiguranță.

Conform unui raport oferit de Patriarhia Ierusalimului, prezența Preafericitului Patriarh Teofil al III-lea poartă rugăciunea Ierusalimului către credincioșii răniți din Gaza și către toți cei care suferă, într-o slujire a mângâierii, a milei și mărturisirii creștine statornice, înrădăcinată în Evanghelie și în vocația sacră a Orașului Sfânt.

În timpul șederii, Preafericirea Sa se va întâlni cu clerici, comunități religioase, familii creștine locale și persoane afectate de criza umanitară continuă. Prin rugăciune, întâlnire personală și prezență pastorală, caută să ofere putere duhvonicească, mângâiere și nădejde, în mijlocul suferinței profunde.

Patriarhul orotodox este însoțit de Cardinalul Pierbattista Pizzaballa, Patriarhul Latin al Ierusalimului.

A fost lansat un proiect online care înregistrează distrugerile bisericilor și capelelor ortodoxe din Bosnia și Herțegovina. Comitetul pentru Protecția Drepturilor Sârbilor din Federația Bosnia și Herțegovina a prezentat, astfel, proiectul interactiv: "Descoperind Adevărul: Moștenirea Creștină Distrusă din Bosnia și Herțegovina", pe 18 iunie, în orașul Bielina.

Șeful organizației, George Radanovici, a declarat că inițiativa are scopul de a contesta afirmațiile conform cărora sit-urile religioase au fost conservate în timpul Războiului din Bosnia din 1992–1995, potrivit portalului PravLife (https://pravlife.info/sozdan-czifrovoj-arhiv-razrushennyh-pravoslavnyh-hramov-na-territorii-bosnii-i-gerczegoviny/).

Potrivit lui Radanovici, sistemul înregistrează, în prezent, date despre distrugerea lăcașurilor sfinte ortodoxe sârbe din 42 din cele 126 de zone populate care se aflau sub controlul armatei bosniace.

Radanovici a declarat, de asemenea, jurnaliștilor că expoziția interactivă infirmă o declarație semnată de 33 de lideri bosniaci și musulmani pe 18 martie a acestui an, care afirma că forțele lor armate protejează siturile religioase și culturale ale altor țări.

„Toți cei care au semnat această minciună au acționat activ atunci când bisericile și mănăstirile sârbe au fost arse, minate și profanate în războiul din anii '90”, a spus el.

Arhiva digitală va fi extinsă în viitor, pentru a include date noi.

Ca parte a prezentării, demograful Stevo Pașalici și sociologul Drago Vukovici au vorbit despre declinul continuu al populației sârbe din Bosnia și Herțegovina, care a coborât acum la 2,5-3%, și despre necesitatea de a „documenta adevărul istoric” pentru a depăși diferitele interpretări ale conflictului.

Războiul din Bosnia (1992-1995) a fost un conflict interetnic sângeros desfășurat în Bosnia și Herțegovina, care a început după destrămarea Iugoslaviei. Confruntarea armată, purtată între trei comunități principale - sârbi, croați și musulmani bosniaci - a fost însoțită de o epurare etnică la scară largă și s-a încheiat cu semnarea Acordurilor de la Dayton.

Arhiepiscopia Bisericilor Ortodoxe de Tradiție Rusă din Europa de Vest ia în considerare alegerea Episcopilor auxiliari fără aprobarea Patriarhiei Moscovei.

Mitropolitul Ioan de Dubna a distribuit o scrisoare, clerului și laicilor Arhiepiscopiei, înainte de a avea loc adunarea eparhială programată pentru 26-27 iunie, în care propune continuarea alegerilor episcopale, după trei ani de tăcere din partea Bisericii Ruse pe această temă.

O pagină a scrisorii circulă pe rețelele de socializare, asupra acesteia atrăgând atenția publicația Orthodox Christianity (https://orthochristian.com/178456.html):

Arhiepiscopia a înaintat Sanctității Sale Patriarhul Chiril trei candidați pentru funcția de Episcop auxiliar, în 2023. Doar unul - egumenul Augustin (Macbeth) - a fost în cele din urmă aprobat și a fost hirotonit ca Episcop auxiliar pentru Marea Britanie și Scandinavia, în decembrie 2025. Biserica Ortodoxă Rusă nu a răspuns la celelalte două candidaturi, în ciuda a trei scrisori de aducere aminte, potrivit Mitropolitului Ioan.

Mitropolitul Ioan citează numărul tot mai mare de parohii din Franța, Germania și Italia și observă că nici vârsta sa, 83 de ani, și nici starea de sănătate a Preasfinției Sale Episcopul Simeon nu le permit să asigure o acoperire episcopală adecvată în mai multe țări. Episcopul Elisei abia își desfășoară, în prezent, activitatea, din cauza unor probleme de sănătate. Mitropolitul descrie situația Arhiepiscopiei ca fiind „foarte precară din punct de vedere pastoral”, complicată de tăcerea Bisericii Ruse.

Consiliul Arhiepiscopiei, întrunit pe 22 mai sub conducerea Mitropolitului Ioan, a concluzionat că trei ani fără un răspuns încalcă efectiv termenii Gramatei din 2019 - documentul care guvernează reunificarea Arhiepiscopiei cu Patriarhia Moscovei - și blochează mecanismul de numire a Episcopilor. Prin urmare, Consiliul supune Adunării, la vot, dacă să procedeze la alegeri prin procedură excepțională. Dacă vor fi aprobați, doi candidați propuși inițial în 2023 - Arhimandritul Victor (Crețu) și Protopopul Anatolie Negruta - vor fi supuși votării.

Mitropolitul Ioan menționează alegerea unui Episcop de către Biserica Ortodoxă Letonă în 2023 fără aprobare patriarhală, după care aceasta și-a păstrat comuniunea canonică cu Patriarhia Moscovei.

În mod semnificativ, în 2019, Mitropolitul Ioan a remarcat că unul dintre motivele pentru care Arhiepiscopia a părăsit jurisdicția Patriarhiei Constantinopolului a fost refuzul acesteia de a-i permite să aleagă și să hirotonească Episcopi auxiliari - Arhiepiscopia simțind că i se refuză un viitor. După reunirea oficială cu Patriarhia Moscovei în noiembrie 2019, Arhiepiscopiei i s-a permis inițial să hirotonească doi Episcopi auxiliari, în iunie 2020.

Două omilii (predici) necunoscute anterior, ale Sfântului Augustin, au fost descoperite într-o mănăstire poloneză.

Două omilii necunoscute anterior, ale Sfântului Augustin de Hipona, au fost identificate într-un manuscris latin din secolul al XII-lea, păstrat la o mănăstire din Pelplin, în Polonia, a anunțat un latinolog de la Universitatea din Würzburg.

Manuscrisul a fost adus în atenția profesorului Christian Tornau, după ce un angajat al Asociației Mănăstirii Bad Doberan din Mecklenburg-Pomerania de Vest l-a contactat, în 2024, pentru a-l descifra. Manuscrisul, care a aparținut inițial Abatiei Bad Doberan, conține șase predici în total; două dintre ele s-au dovedit a fi lucrări neînregistrate anterior, relatează Universitatea din Würzburg.

Ambele omilii tratează relatarea din Vechiul Testament despre Vrăjitoarea din Endor din 1 Regi, în care Regele Saul, în ajunul bătăliei împotriva filistenilor, cere unei vrăjitoare să invoce spiritul profetului Samuel decedat.

Pentru a verifica autenticitatea, Tornau a colaborat cu Weidmann și a organizat o școală de vară la Viena, în toamna anului 2025, la care au participat alți douăzeci de latiniști, toți fiind de acord că omiliile sunt autentice. Stilul și conținutul au fost toate citate ca fiind în concordanță cu modul cunoscut de adresare al Sfântului Augustin.

Tornau consideră că este probabil ca manuscrisul din Pelplin să derive dintr-un exemplar anterior de la Abatia Amelungsborn din Saxonia Inferioară - o ipoteză susținută de un vechi catalog al mănăstirii, care enumeră texte cu titluri și secvențe corespondente, deși neconfirmată, deoarece întreaga bibliotecă Amelungsborn a fost distrusă în timpul Războiului de Treizeci de Ani.

Ediția critică este așteptată să fie publicată de CSEL la sfârșitul anului 2026.

Ucraina amendează procesiunile ortodoxe și facilitează paradele de mândrie - declarație a Bisericii Ortodoxe Ucrainene...

Autoritățile ucrainene au amendat creștinii ortodocși bucovineni pentru organizarea unei procesiuni religioase, sub motivul restricțiilor impuse de legea marțială în țara aflată în război, dar au facilitat, simultan, o paradă Pride la Kiev [asemenea celor desfășurate cu ajutorul și susținerea Statului și în România].

Marșul Kiev-Pride a avut loc în capitala ucraineană Duminică, 21 iunie, atrăgând aproximativ 5 000 de participanți - cel mai mare eveniment de acest gen de la începutul războiului. Pentru această ocazie, autoritățile orașului au închis străzile, au restricționat transportul public și au asigurat securitatea participanților.

O declarație  a Departamentului de Informare-Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice și istorice, notează în acest sens:

Amenzi pentru credincioși, securitate și închideri de străzi pentru susținătorii ideologiei de gen

Duminică, 21.06.2026

Pe 14 iunie, credincioșii ortodocși din Bucovina au organizat o procesiune tradițională la Mânăstirea Krasnoilsk. După aceea, au fost întocmite protocoale administrative împotriva organizatorilor. Despre aceasta a relatat Departamentul de Informare și Educație al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, cu referire la mass-media.
Motivele pentru întocmirea unui protocol administrativ și impunerea unei amenzi au fost restricțiile privind organizarea de adunări în masă în timpul legii marțiale.
În același timp, concerte mari, festivaluri și alte evenimente de masă au continuat să aibă loc în Ucraina, în ultimele luni. Personalități publice atrag atenția asupra standardelor duble în ceea ce privește situația procesiunii, deoarece doar credincioșii Bisericii Ortodoxe Ucrainene [canonice și istorice] primesc astăzi amenzi administrative pentru procesiuni. În schimb, Arhidioceza de Ternopil-Zboriv a Bisericii Greco-Catolice Ucrainene organizează în mod regulat pelerinaje pe jos la Zarvaniția, fără probleme.
Cu toate acestea, cea mai mare absurditate este că, pe fondul dezaprobării procesiunilor, a avut loc o paradă gay la Kiev. Pentru acest eveniment, autoritățile capitalei Statului nostru aflat în suferință au blocat străzile și au restricționat funcționarea transportului. De asemenea, au asigurat securitatea susținătorilor LGBT.
Cetățenii credincioși își exprimă indignarea și nelămurirea cu privire la modul în care, într-un Stat aflat în război, este posibil să fie restricționate procesiunile de rugăciune, în orice mod posibil, și să se dea undă verde evenimentelor de masă care promovează ideologia de gen.

Duminică, 21 iunie, Dl. Călin Georgescu a transmis un mesaj video, după ce devreme în dimineața zilei a vizitat Târgul din Osica de Sus, pe drumul parcurs către Sfânta Mânăstire "Adormirea Maicii Domnului și Izvorul Tămăduirii" Brâncoveni, în vederea participării la Slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii.

Mânăstirea se află în sudul Olteniei, la 20 km sud-vest de Slatina, făcând parte din Episcopia Slatinei și Romanaților păstorită de Preasfințitul Părinte Episcop Sebastian, parte a Mitropoliei Olteniei aflată în grija părintească a Înalt Preasfinţitului Părinte Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei.

În mesajul video amintit, Dl. Călin Georgescu, după ce i-a felicitat și onorat pe producătorii agricoli, prin cuvintele "Voi nu produceti doar hrană, produceți independența țării. Pentru că fără voi, am cumpăra viitorul de la strâini", a făcut referire la o problemă întâlnită destul de des în țara noastră: târgurile agricole... duminicale.

Pentru prima oară, o personalitate politică publică face referire la acest lucru, în România, strict din perspectiva credinței ortodoxe, fără a viza vreo altă țintă de tip economico-financiar, sau privind eventuale noi norme și autorizații după cum se obișnuiește:

"Duminica este ziua lui Dumnezeu. Pacea și prosperitatea noastră le obținem prin rugăciunea, cu mare smerenie, adresată lui Dumnezeu, pentru a ne ajuta și a ne da binecuvântarea Lui.
Ar fi bine, pentru a nu pierde sporul casei, ca acest târg să se desfășoare, în fiecare săptămână, în ziua de sâmbătă, iar Duminica să o lăsăm lui Dumnezeu; pentru El și pentru rugăciunile noastre adresate Lui".

Mesajul video a fost publicat pe pagina proprie FB. Dealtfel, mesajul apare suținut și întărit și de propria soție, Dna Cristela Georgescu, care într-o primă apariție televizată (de la Alegerile Prezidențiale din 2024), la întrebarea realizatorul emisiunii “Noi, Românii”: "Vă începeți dimineață bând o cafea și citind presa?", amintește deopotrivă că pacea, liniștea, se obțin prin rugăciune, mărturisind în acest sens:

"Îmi încep ziua, așa cum v-am spus, fără să par plictisitoare, cu rugăciune și, apoi, cu bucuria de a fi împreună cu copiii, cu Călin..."

(Interviul nu a fost făcut încă public, urmând să fie prezentat Duminică, de la ora 22:00, la "Noi, Românii", cu Mircea Radu, pe postul de televiziune Metropola TV .

"În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.
Cuvioși Părinți, dragi oameni și fii ai lui Dumnezeu, fie ca Sfânta Liturghie să fie spre bucuria și mântuirea tuturor. Să ne bucurăm că suntem adunați astăzi în Domnul, în această minunată comuniune a Trupului și Sângelui lui Hristos, că suntem în acest fel mădulare ale Trupului lui Hristos. A trăi în Hristos este totuna cu a trăi în dragoste, credință și nădejde. Credința, iubirea și nădejdea sunt temelia existenței noastre și principiile vieții noastre în lume, în fiecare luptă și fiecare ispită. Când o persoană este ispitită, credința o trezește, nădejdea o înalță și dragostea o întărește.
De secole, Biserica propovăduiește cuvintele lui Hristos, pentru ca omul să poată face parte din turma celor mântuiți. Fiecare încercare este o vizită din partea lui Dumnezeu, o oportunitate de a reînnoi în noi ceea ce poate că a fost suprimat: credința, nădejdea sau dragostea. Astfel, Domnul examinează slăbiciunile noastre, egoismul și mândria noastră. Domnul ne smerește prin încercări și ne arată că nu totul trebuie să meargă așa cum ne imaginăm. Depinde de om să vadă că pronia lui Dumnezeu este cel mai important lucru. Nu ar trebui să ne pierdem niciodată curajul sau să urmăm filosofia acestei lumi. Lucrurile lumești sunt dulci și frumoase în exterior la început, dar în esența lor sunt pieritoare.
Tot ce vine de la Dumnezeu dăinuie, ne înalță spre Hristos. Ar trebui să ne străduim neîncetat să trăim în Biserică, să trăim Evanghelia și să purtăm Crucea, pentru că odată cu Crucea vin credința, nădejdea și iubirea. Fără acestea nu există viață adevărată. Numai așa putem fi fii și fiice ale lui Dumnezeu, ceea ce repezintă sarcina și binecuvântarea noastră. Filosofia Crucii este filosofia existenței. Această filozofie implică suferința și realizarea unei mari iubiri față de Dumnezeu și aproapele, când iubirea lui Dumnezeu față de om se manifestă pe deplin. Cel drept este cel care nu încetează să se roage lui Dumnezeu și depune eforturi neobosite pentru a se înălța spre Hristos. Cel drept se răstignește pentru alții, se roagă pentru alții, își dăruiește iubirea și oferă jertfă. Numai iubirea jertfelnică mântuiește, numai o astfel de iubire rodește la timpul ei.
Această lume ne poate împlini doar parțial, ne poate satisface parțial. Numai comuniunea cu Dumnezeu ne dezvăluie sensul existenței noastre pe pământ. Dacă urmăm doar legile acestui timp sau spațiul acestei lumi, totul va fi păcătos. Dumnezeu păstrează această lume prin noi, cei care suntem în Biserica lui Dumnezeu, care ne străduim și ne rugăm, care urmăm Evanghelia lui Hristos.
Legea lui Dumnezeu aduce toate acele valori care sunt necesare unei societăți. Acestea sunt etica, tradiția și moralitatea, cultura, toate acestea fac dintr-o persoană o adevărată ființă a lui Hristos. Ispitele sunt de fapt roua harului Duhului Sfânt. Aceasta ne îndrumă către Dumnezeu și către dragostea Lui. Când o persoană este ispitită, este dificil și poate că în acel moment nu vedem adevăratul sens a ceea ce ni se întâmplă, dar timpul va arăta sensul. Vedem că pronia lui Dumnezeu este mult mai bună și mai importantă decât orice am întreprinde în acel moment. Cu eforturile noastre, nu putem îndeplini scopul pentru care am fost rânduiți. De aceea, dragi frați și surori, ar trebui să ne străduim să creștem în Hristos, pentru ca Hristos să fie piatra de temelie a existenței noastre, măsura tuturor măsurilor și ajutor în necazuri.
Domnul Iisus Hristos este exemplul nostru pentru relațiile noastre reciproce, dar și pentru relația noastră cu întreaga realitate. Să ne străduim neîncetat să creștem în această măsură, să perseverăm în această luptă, să ne păstrăm credința și să ne păstrăm limba. Indiferent de orice ispită va veni, Dumnezeu ne va da putere și ne va arăta calea cea dreaptă, dându-ne îndrumare pentru a putea fi urmași consecvenți ai iubirii Sale.
Așadar, fie ca toți să fie binecuvântați astăzi. Fie ca toți cei care ați primit Împărtășania să primiți Sfânta Taină spre sănătate și mântuire. Fie ca Domnul să ne adune mereu în iubire, credință și speranță, pentru a depăși toate ispitele, pentru a fi un popor biruitor. Fie ca toți să fiți fericiți și binecuvântați, de acum înainte și în veșnicie.
Amin!"

(traducere și adaptare după predica rostită Duminică, 21 iunie 2026, de către Preasfințitul Episcop Heruvim de Osiek și Barania, din Biserica Ortodoxă Sârbă, în cadrul Sfintei Liturghii săvârșite în Biserica Maicii Domnului din Knejevi Vinogradi).


***

Spre slava lui Dumnezeu și folos duhovnicesc - cercetăm, traducem și publicăm pagini cu conținut nou în limba română. Exclusiv pe Lăcașuri Ortodoxe, lucrarea de față a fost realizată în luna iunie 2026.

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.