Publicat pe 22.06.2026

Noi file de letopiseț - 22 iunie 2026


Sfânta Mânăstire Căldărușani, care astăzi își serbează hramul și ocrotitorul (nu doar al sfântului lăcaș, ci și al tuturor profesorilor și elevilor): Sfântul Grigorie Dascălul, a demarat un nou proiect, vizând ridicarea unui nou Altar de vară în curtea Sfintei Mânăstiri, pentru astfel de evenimente majore la care participă în mod regulat mulțimi mari de credincioși.


Patriarhia Ecumenică din Constantinopol a publicat (https://ec-patr.org/) un comunicat intitulat : COMISIA INTERNAȚIONALĂ COMUNĂ PENTRU DIALOGUL TEOLOGIC DINTRE BISERICA ROMANO-CATOLICĂ ȘI BISERICA ORTODOXĂ

ÎNTÂLNIREA COMITETULUI DE COORDONARE

Pannonhalma, 15–19 iunie 2026

COMUNICAT

"Comitetul de coordonare al Comisiei Internaționale Comune pentru Dialog Teologic dintre Biserica Romano-Catolică și Biserica Ortodoxă, sub co-președinția Cardinalului Kurt Koch, Prefectul Departamentului pentru Promovarea Unității Creștinilor, și a Mitropolitului Iov de Pisidia, Patriarhia Ecumenică a Constantinopolului, s-a întrunit în perioada 15-19 iunie 2026 la istorica Arhi-Abatie Pannonhalma din Ungaria. Comitetul a fost găzduit cu dragoste frățească și ospitalitate benedictină de către Arhiabatele Chiril Tamas Hortobagyi, O.S.B. și de frăția mănăstirii. Membrii Comitetului de Coordonare au considerat că este un privilegiu special să își poată desfășura activitatea în cadrul inspirator al Arhi-Abatiei, fondată în 996, într-o atmosferă de rugăciune.

În contextul acestei întâlniri și în prezența autorităților civile și a reprezentanților locali ai Bisericilor și comunităților creștine, Arhi-Abatele a anunțat publicarea documentelor și textelor dialogului catolico-ortodox pentru prima dată în limba maghiară, sub titlul "Az Igazság Párbeszéde" [„Dialogul Adevărului”). Această veste a fost întâmpinată cu bucurie de membrii Comitetului și de toți participanții. Copreședinții au adresat cuvinte călduroase de recunoștință și felicitări, care au remarcat importanța acestei publicații pentru o receptare mai largă a activității Comisiei.

Activitatea Comitetului de Coordonare s-a concentrat pe un proiect de text revizuit care tratează tema infailibilității, analizată atât din perspectivă teologică, cât și istorică. Membrii Comitetului s-au angajat într-o discuție profundă și fructuoasă asupra textului. S-a decis că mai multe elemente ale textului necesită revizuiri și clarificări suplimentare înainte de a putea fi examinat în cadrul unei reuniuni plenare a Comisiei. Prin urmare, se are în vedere o altă reuniune a Comitetului de coordonare, care va avea loc în iunie 2027."

Autoritățile cehe renunță la Convenția de la Istanbul din cauza „ideologiei de gen”. Astfel, Guvernul și-a retras consimțământul de a ratifica documentul, numind prevederile acestuia ca fiind distructive pentru înțelegerea tradițională a sexului și familiei.

Guvernul Republicii Cehe, condus de Prim-Ministrul Andrei Babiș, a decis, prin urmare, să încheie oficial procesul de ratificare a Convenției de la Istanbul. Procedând astfel, cabinetul a revocat aprobarea ce fusese acordată de Guvernul anterior și a pus capăt unei dezbateri care a durat aproape un deceniu, relatează UOJ (https://spzh.eu/ru/news/93888-vlasti-chekhii-otverhli-stambulskuju-konventsiju-iz-za-hendernoj-ideolohii), citând "The European Conservative".

Potrivit Prim-Ministrului, țara nu intenționează să implementeze recomandările Consiliului Europei nu doar pentru că sunt redundante, ci și pentru că Convenția „derivează dintr-o politică identitară dăunătoare care așează bărbații împotriva femeilor” și ar introduce ideologia de gen în legislația națională.

Autoritățile cehe au subliniat ceea ce au descris ca fiind pericolul serios al introducerii conceptelor de gen în legislația națională. Guvernul conservator consideră că documentul ridică artificial bărbații împotriva femeilor și subminează fundamentele societății tradiționale.

După cum a declarat fostul membru croat al Parlamentului European, Ladislav Ilcici, Convenția de la Istanbul separă conceptul de gen de sexul biologic, ceea ce, în opinia sa, împiedică o protecție reală a femeilor și plasează dogmele ideologice mai presus de faptele obiective. Astfel de încercări de a înlocui realitatea cu ideologia se confruntă cu o rezistență tot mai mare în țările dedicate valorilor creștine și tradiționale.

Pe lângă respingerea ratificării, Republica Cehă a adoptat o rezoluție specială care garantează protecția tuturor victimelor violenței domestice, fără a modifica definiția legală a căsătoriei. Documentul subliniază că Statul va asigura siguranța cetățenilor, păstrând în același timp normele juridice tradiționale și împiedicând legalizarea multiplelor „identități de gen”.

Traducerea Predicii integrale a Sanctității Sale Patriarhul Porfirie, rostită pe 21 iunie 2026 în Catedrala "Sfântul Arhanghel Mihail"din Belgrad.

Frați și surori, am ascultat un pasaj din Evanghelia după Matei, pasaj care face parte integrantă din Predica de pe Munte, în care învățăturile Domnului nostru Iisus Hristos sunt prezentate pe deplin, într-un mod sistematizat și, într-un fel, ca o expresie a Noului Testament, ca învățături și principii date de Domnul Iisus Hristos pe temeliile Vechiului Testament. În această istorisire evidențiată, am văzut că Domnul ne stabilește câteva principii importante pentru viața noastră duhovnicească. În primul rând, ne spune că nu putem sluji mai mult decât un singur stăpân, că nu putem sluji atât Domnului, cât și acelor stăpâni sau acelui stăpân care nu doar că este de partea opusă, ci este și împotriva Domnului, iar aceasta înseamnă că, în esență, avem două părți ca alegere: o parte este partea lui Dumnezeu, iar cealaltă parte este partea împotriva lui Dumnezeu.

Firea noastră nu a fost creată ca bună și rea în același timp. Natura noastră este bună, dar alegerile noastre pot fi fie bune, fie greșite, fie rele. În funcție de alegerea noastră, se va forma viața noastră. Dacă alegem o cale care nu duce la Domnul, ci o cale care este contrară Lui, atunci și acțiunile noastre vor fi contrare Evangheliei lui Dumnezeu și poruncilor Sale. Dacă Îl alegem pe Domnul, uneori putem fi neputincioși și slabi, uneori putem cădea și păcătui, însă, dacă L-am ales pe El, dacă L-am ales pe Domnul, atunci El este cu noi și, atunci, El desăvârșește ceea ce noi nu putem face, acoperă ceea ce este greșit. În orice caz, la început, la mijloc și la sfârșit, El este cu noi și, indiferent cât de mult ne abatem uneori de la El, El va fi cu noi, pentru că angajamentul nostru este ferm, un angajament luat odată pentru totdeauna, numit Domnul Hristos. 

Unde este inima noastră, acolo este stăpânul nostru, acolo este comoara noastră, acolo este viața noastră. Unde este angajamentul nostru, acolo este totul pentru noi. De aceea, este foarte important ce se află pe primul loc în alegerea noastră și ce modelează orice din viața noastră. Dacă alegerea noastră este Domnul, atunci El modelează orice în viața noastră. Aceasta înseamnă că viața noastră este ceea ce este credința noastră, pentru că alegerea noastră este credința, iar expresia credinței este dragostea. De aceea, Domnul a spus: Căutați mai întâi Împărăția Cerurilor, Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, iar toate celelalte lucruri se vor adăuga vouă (conf. Matei 6:33). Exact asta spune istorisirea de astăzi.

Dacă alegerea noastră este Domnul, nu înseamnă că nu ne facem griji pentru altceva: pentru mâncare, pentru îmbrăcăminte, pentru locul unde vom locui, nu înseamnă că nu suntem și ființe ale frumuseții, ființe ale esteticii, nu înseamnă că nu vom împodobi totul în noi și în jurul nostru. Ci tocmai pentru că înfrumusețăm ceea ce este în noi, alegem virtutea, bunătatea, frumusețea din interior, apoi o manifestăm și în exterior. Lăsăm acea pecete a frumuseții și virtuții, asupra a tot ceea ce ne înconjoară, începând cu hainele noastre și mai departe. Și aici, dacă nu suntem desăvârșiți, Domnul va adăuga la aceasta, deci nu există niciun motiv de îngrijorare. Ce frumusețe pe care am creat-o poate fi comparată cu frumusețea păsărilor, pe care o menționează Domnul? Ce frumusețe care a ieșit din mâinile noastre poate fi comparată cu frumusețea florilor și a tuturor celorlalte plante, cu creația lui Dumnezeu în general? Încercăm doar să imităm ​​sau, în cel mai bun caz, să traducem o parte din acea frumusețe care este în jurul nostru, în creația noastră, și astfel să confirmăm, să slăvim frumusețea lui Dumnezeu, să-L slăvim și să ne încorporăm în acea frumusețe pe care Dumnezeu a creat-o. Când Îl alegem pe Domnul și ne străduim să trăim în El, atunci mintea noastră este luminată nu de noi înșine, nu de eforturile noastre, ci Domnul, cu lumina și harul Duhului Sfânt, ne luminează mintea, ne luminează întreaga ființă și, atunci, totul în noi devine lumină. Când mintea noastră este luminată și pătrunsă de harul Duhului Sfânt, de lumina necreată a lui Dumnezeu, totul în noi este luminat, este sfințit.

Iar când alegem o cale care este contrară lui Hristos, când alegem forțele răului, atunci alegem întunericul, atunci mintea noastră este întunecată și vedem totul diferit față de cum este în realitate. Atunci vedem minciunile ca pe adevăr, atunci experimentăm întunericul ca pe lumină, nedreptatea ca pe dreptate, negrul ca pe alb și invers. Când mintea, dragii mei, este întunecată, atunci gândurile noastre, atitudinile noastre, viețile noastre nu pot fi corecte. Atunci vedem totul greșit: ne vedem pe noi înșine greșit, vedem totul din jurul nostru greșit, îi vedem pe vecinii noștri greșit și, văzând toate acestea greșit, ne organizăm greșit, la fel relația cu noi înșine, cu creația lui Dumnezeu, și relațiile noastre unii cu alții. 

O persoană nu poate avea lumină din interior, nu poate fi luminată de sine însăși; este întotdeauna un dar de la Dumnezeu. Singura lumină este Dumnezeu și El este sursa luminii și orice altă lumină este doar o reflexie, o reflectare a acelei lumini a lui Dumnezeu. Așadar, noi înșine suntem luminați doar atunci când suntem deschiși Domnului și luminii de sus. Suntem luminați la Sfânta Liturghie, acolo suntem luminați și, rugându-ne lui Dumnezeu, ne deschidem inimile către iluminare. Căutând iertarea, trăind în pocăință, ne deschidem ființa către lucrarea luminii lui Dumnezeu din noi, și suntem sfințiți și luminați, și ne îndreptăm spre ceea ce este destinul nostru, care este îndumnezeirea, adică să fim dumnezei prin har, să participăm ca fii ai lui Dumnezeu la tot ce este al lui Dumnezeu - care este darul Său, ca nimic din el să nu ne fie străin.

De aceea, trebuie să fim consecvenți în alegerea noastră. Dacă L-am ales pe Domnul, să nu avem principiile și doctrinele altora ca reguli de viață și să nu ne organizăm după acele principii și reguli care sunt străine Evangheliei. Mai degrabă, să ne transformăm odată cu Evanghelia, astfel încât să putem transforma ceea ce este în jurul nostru, inclusiv principiile și doctrinele care vin de la om, și să fim martori adevărați și autentici, lumină adevărată și autentică a lui Dumnezeu. Să nu se întâmple să credem și să spunem una, dar să trăim diferit și să recurgem la metode și principii diferite, pentru că în acest caz, cei care nu cred, care sunt fără Dumnezeu, sunt adesea mai consecvenți decât noi. Ei nu cred în Dumnezeu, au ales un alt mod de viață și sunt consecvenți cu ei înșiși. Credința naște pace și nu există credință fără fapte. Să fim, așadar, consecvenți în alegerea noastră, în angajamentul nostru față de Domnul și să-L lăsăm pe El să fie Cel Care este centrul vieții noastre, să fie El lumina și candela care ne sfințesc și ne luminează, pentru că atunci atât mintea cât și inima noastră, dar și cuvintele și gândurile și faptele noastre vor fi sfințite și luminate și, în acea lumină, Îl vom slăvi pe Domnul Iisus Hristos și pe Tatăl Său și pe Duhul Sfânt, acum și pururea și în vecii vecilor, amin!

Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică și istorică a raportat că, pe 11 mai 2026, Comitetul ONU pentru Drepturile Omului a publicat la Geneva documentul CCPR/C/145/2/Add.3, care a luat în considerare informațiile transmise de Episcopia de Cerkasi și Kaniv a Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Acest lucru este menționat în baza de date cu documente a ONU (https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/treatybodyexternal/Download.aspx?symbolno=CCPR%2FC%2F145%2F2%2FAdd.3)

În secțiunea care rezumă informațiile primite de la părțile interesate, Comitetul a menționat că a analizat documentele transmise de Episcopia de Cerkasi a Bisericii Ortodoxe Ucrainene și de mai multe organizații pentru drepturile omului. Documentul reflectă rapoartele privind presiunea exercitată asupra jurnaliștilor, avocaților și apărătorilor drepturilor omului implicați în protejarea drepturilor credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene istorice și canonice. De asemenea, menționează urmărirea penală a jurnaliștilor, perchezițiile, supravegherea și utilizarea legislației privind securitatea națională împotriva persoanelor asociate cu Biserica Ortodoxă Ucraineană.

În evaluarea sa, Comitetul și-a exprimat îngrijorarea cu privire la rapoartele societății civile privind interferențele nejustificate în libertatea de exprimare și utilizarea unei legislații de securitate națională formulate vag pentru a restricționa punctele de vedere legitime. Documentul se referă, de asemenea, la lipsa unei anchete eficiente privind evenimentele din jurul confiscării Catedralei Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Cerkasi, pe 17 octombrie 2024 (vezi ARHIVA LO).

Eparhia de Cerkasi și Kaniv a declarat că va continua să utilizeze mecanisme juridice internaționale pentru a apăra credincioșii, clerul și pe cei care pledează pentru drepturile Bisericii.

După cum a relatat Eparhia, ONU a acuzat anterior Ucraina de persecutarea clericilor, comunităților de credincioși și jurnaliștilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Cel mai recent document al Comitetului ONU pentru Drepturile Omului indică faptul că informațiile privind situația din jurul Bisericii sunt în continuare în curs de examinare de către mecanisme internaționale și sunt încorporate nu numai în documentele solicitanților, ci și în constatările oficiale ale organismelor ONU.

În cadrul celui de-al paisprezecelea proiect tradițional „Să unim copiii din Kosovo și Metohia și Republica Srpska”, aproximativ 750 de copii și educatori din provincia sudică sârbă au ajuns în etno-satul „Stanisici” de lângă Bielina, după cum aflăm de la Episcopia de Zvornik-Tuzla.

Acțiunea din acest an, organizată în mod tradițional de „Comitetul pentru Ajutor pentru Kosovo și Metohia” condus de domnul Milorad Arlov, permite oaspeților din Kosovo și Metohia să petreacă șapte zile în douăzeci de orașe și municipalități din Republica Srpska, unde vor fi găzduiți de peste șapte sute de familii evlavioase.

Un sprijin arhipăstoresc special și o binecuvântare pentru marea manifestare a unității și iubirii au fost oferite de ÎPS Mitropolit Fotie de Zvornik și Tuzla, care i-a întâmpinat pe copii și pe profesorii lor cu cuvinte alese și calde, amintind de legăturile spirituale indestructibile ale poporului sârb din Republica Srpska și din Kosovo și Metohia:

"Dragi fii din Kosovo și Metohia, bine ați venit în Episcopia de Zvornik-Tuzla. Așteptam cu nerăbdare sosirea voastră. Ne aduceți binecuvântări din Kosovo și Metohia, binecuvântări de la bujorii kosovari, eroii și martirii noștri.

Astăzi ați venit în orașul Bielina, în câmpia Semberia, care este grânarul acestei regiuni, dar și al întregii Republici Srpska. Veți continua să veniți la noi ca la ai voștri. Aici, în Republica Srpska, ați întâlnit mulți dintre colegii voștri și alți copii, familiile lor care v-au deschis ușile caselor lor cu inimă largă și cu multă dragoste, pentru ca voi să veniți la ei și să zidiți dragostea frățească și frăția și prietenia veșnică, cu copiii lor. Cred profund în acest lucru și vreau ca această practică minunată să continue, pentru că sârbii trebuie să învețe cine le este cel mai apropiat, care este neamul lor nativ în ceea ce privește credința, suferința, cultura, istoria, poezia populară și tot ceea ce face un popor unic și special.

Serbia și Republica Srpska sunt o singură Patrie, pentru voi. Sunteți întotdeauna bineveniți aici. Copiii noștri vă vor primi cu inimile lor în dragostea lui Hristos, pe care o învață la Educația Religioasă Ortodoxă, pentru că Domnul spune în Sfânta Evanghelie: Lăsați copiii să vină la Mine, căci a lor este Împărăția Cerurilor. 

Ce fel de copii sunt aceștia, care moștenesc Împărăția Cerurilor? Nevinovați și curați ca porumbeii. Din câte am auzit, voi în Kosovo și Metohia nu aveți parte de educație religioasă în școli, însă, dragi copii, educația voastră religioasă sunt chiar Kosovo și Metohia și locurile voastre sfinte, ale căror binecuvântări le aduceți împreună cu voi. Aduceți-ne binecuvântările Patriarhiei de Peci, din Decani, din Gracanița, ale Fecioarei Maria de la Lievișka și ale multor alte locuri sfinte.

Le mulțumesc tuturor celor care au venit cu ideea de a vă trimite în excursii în locuri unde trăiesc sârbi, pentru a-i cunoaște ca pe ai voștri și sper, încă o dată, că această prietenie și dragoste frățească va rămâne în voi și în ei. Kosovo și Metohia este locul nostru sfânt sârbesc, Ierusalimul și Sionul nostru. În Kosovo, dragi copii, după cum știți, a avut loc marea Bătălie din Kosovo, în care au murit mulți dintre eroii noștri kosovari: Sfântul Țar Lazăr și mulți Obilici și Iugovici. Unde au căzut sfintele lor capete - acolo au înflorit bujorii. Prin urmare, Kosovo nu va aparține niciodată nimănui altcuiva, și mai ales nu celor care vor să-l ia cu forța și să și-l însușească.

Dragi copii ai Kosovo și Metohia, fie ca Dumnezeu și Preasfânta Fecioară să vă ocrotească. Ați auzit că un milion de oameni au venit la Belgrad, pentru a venera Sfântul Brâu al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Acest lucru arată clar că poporul nostru trăiește în credință, că nu suntem barbari, așa cum unii încearcă să ne prezinte, ci că suntem poporul Sfântului Sava și al Sfântului Țar Lazăr. Hilandar și Decani - acestea sunt locurile și orașele noastre sfinte care stau pe munte - pentru ca noi, sârbii, să putem vedea calea pe care trebuie să o urmăm, și în special copiii noștri sârbi. Bun venit, încă o dată, și Dumnezeu să vă binecuvânteze. Trăiască mult și toate cele bune.

Pe 21 iunie, Sanctitatea Sa Mitropolitul Sofiei și Patriarhul Bulgariei Daniil a condus Sfânta Liturghie în Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din orașul Svoge.

La sfârșitul slujbei, Patriarhul Daniel a rostit un cuvânt:

„Astăzi, în A Treia Duminică după Rusalii, am auzit cuvintele Domnului Iisus Hristos, cu care El stabilește o gradație în valorile noastre: căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, și toate celelelate lucruri vi se vor adăuga vouă (conf. Matei 6:33). Adesea acționăm invers, ne lăsăm influențați și tindem spre lucruri care nu folosesc sufletului, le dăm viața noastră trecătoare și toate grijile noastre, ca și cum sufletul neprețuit nu ar exista. Și, ce vom face când va trece timpul vieții noastre și ne vom da seama atunci cât de sărăcit a devenit sufletul nostru în virtuți?

Așa începe Domnul discursul de astăzi: ochiul este candela trupului; de aceea, când ochiul tău este nevătămat, tot trupul tău va fi plin de lumină; dar când este rău, trupul tău va fi plin de întuneric (conf. Luca 11:34). Dacă privim lumea prin credința în Dumnezeu, atunci ne vom proteja de ispite, lumina lui Hristos ne va lumina și tot trupul nostru va fi curat și luminos. Dar dacă trăim cu necredință și privim lumea cu ochi păcătoși, atunci ispitele ne vor seduce ușor.

În Rai, Domnul le-a interzis strămoșilor noștri să mănânce din pomul cunoașterii binelui și răului. Dar cel rău i-a zis strămoașei noastre Eva: nu veți muri; căci Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca dumnezei, cunoscând binele și răul. Și a văzut femeia că pomul era bun de mâncat și că era plăcut ochilor și de dorit, pentru că dă cunoștință (conf. Facere 3:4-6). Astfel, mintea ei a fost înșelată și a început să vadă lumea nu după credința în Dumnezeu, ci după viclenia celui rău. De aceea, Domnul ne spune: Nu puteți sluji la doi domni, căci sau vă veți lipi de unul și îl veți disprețui pe celălalt, sau veți iubi pe unul și îl veți urî pe celălalt; nu puteți sluji lui Dumnezeu și lui Mamona (cf. Luca 16:13). Nu putem sluji lui Dumnezeu și idolului lăcomiei.

Credincioșia, onestitatea, conștiinciozitatea, nevoința de a fi în comuniune și prietenie cu Dumnezeu – acestea sunt lucrurile valoroase. Spre exemplu, când într-o familie, în ciuda încercărilor, un bărbat și o femeie rămân credincioși unul altuia, aceasta câștigă respectul tuturor.

Cel cinstit și credincios, cel gata să sară în ajutor, valorează mai mult decât orice.

Domnul ne-a pregătit Împărăția lui Dumnezeu. El a pătimit și a fost răstignit, ca să ne-o dea nouă. Oare Domnul, cât timp a trăit printre oameni, a căutat să Se îmbogățească luând case, bogății? Nu! Și, oare, nu El este Cel mai bogat, Care a creat totul și deține totul? Ce exemplu mai mare căutăm, pentru a înțelege cum ar trebui să trăim și nu pentru a ne îmbogăți cu ceea ce este trecător?

Să urmăm exemplul Lui și să ascultăm cuvintele Lui. Lumea și grijile ei trec repede. Se întâmplă adesea să ne dedicăm îngrijirii copiilor noștri – construim case, cumpărăm tot felul de lucruri, dar vine o încercare și casele pe care le-am construit stau goale, iar copiii noștri au luat-o pe o cale greșită și ne întrebăm de ce s-au întâmplat toate acestea. Motivul este că nu i-am învățat pe copiii noștri adevărul, credința, respectul, nu i-am învățat iubirea.

Dacă vom căuta lucrurile pământești, într-o zi le vom pierde, și nici cele duhovnicești nu ne vor mai putea bucura. Dar dacă vom căuta mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, atunci sufletele noastre se vor îmbogăți cu harul și virtuțile lui Dumnezeu și vom avea tot ce ne trebuie pentru a trăi o viață prosperă aici pe pământ”.

https://www.flickr.com/photos/154308224@N03/albums/72177720334328053/with/55347549787

În A Treia Duminică după Rusalii, pe 21 iunie 2026, în Biserica "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Pojega", a fost săvârșită Sfânta Liturghie, de către Episcopul Iovan de Pakraci și Slavonia.

Reflectând asupra pasajelor citite din Sfânta Scriptură, Preasfințitul Episcop a remarcat că ne aflăm „în zile în care lumea din jurul nostru se transformă, dar nu așa cum S-a transformat Domnul în Sion”, când hainele Lui străluceau ca zăpada, iar Apostolii cereau să rămână cu El pe Tabor.

Domnul Hristos a transformat apoi întreaga lume cu Sine Însuși, a subliniat Episcopul, continuând:

„Numai că această lume din jurul nostru se sfărâmă; cu zgomot mare are loc transformarea ei și nu știm ce va ieși din această transformare”, pentru că aceste vremuri „par să forțeze persoana la o așteptare dureroasă și dificilă, care sfâșie inima”.

„Nu este prima dată când trăim - fiecare generație a experimentat - un astfel de timp, dar poate că nu au existat niciodată vremuri ca acestea, în această așteptare a ceva ce urmează să se întâmple.

Dacă o persoană este țesută în răbdare, țesută în a nu vedea o altă persoană ca pe un lup, ci ca pe fratele său, știind că în veșnicie toți vor fi frați și surori – aceasta este răbdare evanghelică, răbdare care dă naștere unei experiențe ce ne arată că totul se termină, în cele din urmă, cu bine.

Și totuși, acea experiență dă naștere la nădejdea că, chiar și în această perioadă dificilă și dureroasă a schimbării întregii lumi, acea lumină a lui Hristos de pe Muntele Tabor va străluci într-un sfârșit - lumina care a strălucit de la crearea lumii, lumina plină de har care strălucește pe fiecare Altar.

Fiecare Liturghie este aceeași Schimbare la Față a Domnului, manifestarea Împărăției Sale, Tatăl și Fiul și Duhul Sfânt, Treimea, deoființă și nedespărțită, Căreia fie slava în vecii vecilor, amin” (https://spc.rs/).

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.