publicat în: Arhivă

Olanda: Patru icoane furate, restituite Ciprului

Gratie legislației adoptate în 2007, autoritățile olandeze au confiscat patru icoane din secolul al XVI-lea, furate din mănăstirile din nordul Ciprului, pentru a le restitui autorităților cipriote.

Măsurile luate de către Biserica Ortodoxă a Ciprului, pentru recuperarea acestor icoane, au eșuat în 2002, după șapte ani de litigii.

Se estimează că 15.000 de icoane au fost furate din biserici și mănăstiri, în partea de nord a Ciprului ocupat de armata turcă, din 1974 (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe).

În iulie, un tribunal german a inmanat, de asemenea, autorităților cipriote, mai multe fresce din bisericile jefuite, mozaicuri, inclusiv din secolul al VI-lea, și icoane (vezi ARHIVA). Toate acestea, descoperite la un dealer de arta, de origine turcă, au fost estimate la 17 milioane de dolari.