Publicat pe 17.04.2013

Criza economica de astazi, de fapt o repetare a istoriei

Criza economică din Europa nu este nimic altceva decat o repetare a situațiilor financiare din secolele trecute.

 

Acest punct de vedere a fost exprimat de către profesorul de istorie de la Universitatea din Paris, Dominique Barjeau, într-un interviu acordat radioului Vocea Rusiei.

 

El a declarat că, astăzi, la fel ca la sfârșitul secolului al XIX-lea, se stabileste o nouă ierarhie a națiunilor, pe baza modificărilor științifice și tehnologice.

 

Acest lucru dovedește un declin relativ al științei în Europa, în favoarea Asiei de Est și a SUA.

 

Barjeau este convins că strategia de investiții și mizarea pe cercetarea științifică ar putea ajuta la depășirea crizei.

 

Acesta mai spune ca lucrul cel mai important este potențialul uman.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.