publicat în: Arhivă

Rugaciune obligatorie pentru “intelepciune” – Sfantul Sinod al Rusiei

Sfantul Sinod a cerut credincioşilor Bisericii Ortodoxe Ruse să se roage pentru următorul consiliu local.

La reuniunea avută pe data de 24 decembrie 2008, în Mânăstirea Sfântul Daniel din Moscova, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a continuat pregătirile pentru viitorul consiliu local care va alege Patriarhul întregii Rusii şi al Moscovei.

Părinţii din Sinod au cerut ca de acum să aibă loc rugăciuni la fiecare Liturghie, în fiecare biserică, pentru consiliului local şi membrii săi. Ei au propus ca rugăciunea să fie adăugată ca litanie (rugăciune pentru nevoi deosebite), după Sfânta Evanghelie.

“Doamne al milei, întoarce-Ti faţa către apropiatul Sinod episcopal, preoţii şi credincioşii Tăi fii şi trimite-le lor pricepere în organizarea bisericii noastre, aşa cum Îţi este voia. Dă-le duh de înţelepciune şi inteligenţă, frică de Dumnezeu, credinţă şi zel spre slava Numelui Tău Cel Sfânt. Fereşte-i de orice ispită, încercări şi divizări pentru ca în dragoste şi armonie, să aleagă patriarhul Bisericii noastre . Te rugăm, milostive, Doamne, auzi-ne şi ai milă de noi.”