Laureaţii Concursului Naţional de Creaţie Literară „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi şi al Sfintei Liturghii”
ÎNVĂŢĂMÂNT RELIGIOS -CICLUL PRIMAR, secţiunea compunere:
– premiul I: Andrei Bute din Arad, clasa a IV-a, cu lucrarea „Sfânta Liturghie văzută cu ochi de copil”;
– premiul al II-lea: Teodora Burlică, clasa a III-a, Suceava, cu lucrarea „Să-L descoperim pe Dumnezeu”;
– premiul al III -lea: Mihai Huială, clasa a IV-a – Botoşani, cu lucrarea „Dumnezeiasca slujbă”;
CICLUL PRIMAR, secţiunea poezie religioasă:
– premiul I: Lorena-Bianca Borodi, clasa a III-a -Maramureş, cu poezia „Biblia”;
– premiul al II-lea: Anastasia Stoica, clasa a IV-a, Arad, cu poezia „Cu sufletul curat”;
– premiul al III-lea: Elisa Ioana Cornoiu, clasa a IV-a -Bucureşti, cu poezia „Carte Sfântă”;
CICLUL GIMNAZIAL, eseu liber:
– premiul I: Ioana Enache, clasa a VIII-a, Buzău, cu lucrarea „Ţara promisă”
– premiul al II-lea: Mihaela Cristina Beju, clasa a VIII-a -Sibiu, cu eseul „Epistolă către tinerii de azi”;
– premiul al III-lea: Anastasia Simona Ceredeev, clasa a V-a – Suceava, cu eseul „Părinte Sfânt şi Bun”;
CICLUL GIMNAZIAL, poezie religioasă:
– premiul I: Maria Velcsov, clasa a VIII-a -Timiş, cu poezia „Cu o Liturghie mai aproape de iubire”;
– premiul al II-lea: Camelia Ghiţă, clasa a VIII-a – Giurgiu, cu poezia „Povaţă sfântă”;
– premiul al III-lea; Georgiana Manuela Dumitru, clasa a VI-a – Giurgiu, cu poezia „O comoară cerească”;
CICLUL LICEAL, poezie religioasă:
– premiul I: Mihăiţă Stroe, clasa a XI-a – Seminarul Teologic „Chesarie Episcopul” – Buzău, cu poezia „Carte şi Cuvânt”;
– premiul al II-lea: Emanuel Florentin Cărbunaru, clasa a X-a, Seminarul Teologic Buzău, cu poezia „Rugăciunea”;
– premiul al III-lea: Georgiana Adelina Ilie, clasa a X-a – Prahova, cu poezia „Visul”;
CICLUL LICEAL, secţiunea eseu liber:
– premiul I: Ioana Budai, clasa a X-a – Târgu Mureş, cu lucrarea „Lumină din Lumină, lumină în lumină, dor de lumină”;
– premiul al II-lea: Loga-Cella Cristescu, clasa a XI-a – Caransebeş, cu eseul „Uvertură la o simfonie în Hristos”;
– premiul al III-lea: Anca-Maria Pănoiu, clasa a XI-a -Prahova, cu eseul „Despre golurile şi preaplinul sufletului la 17 ani”;
ÎNVĂŢĂMÂNT TEOLOGIC PREUNIVERSITAR, secţiunea articol:
– premiul I: Cătălin Mandă, clasa a XI-a – Seminarul Teologic din Craiova, cu lucrarea „Sfânta Scriptură, oglinda Cerului”;
– premiul al II-lea, Botiş Adrian Dan, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Zalău, cu articolul „O amintire teologică despre întâlnirea cu cerul”;
– premiul al III-lea: Cristina Nicoleta Florea, clasa a XII-a -Seminarul Teologic „Sf. Cuv. Parascheva” – Agapia, cu articolul „Sfânta Scriptură – mijloc de desăvârşire spirituală”.
– menţiunea I: Alexandru Daniel Rotariu, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Bucureşti, cu articolul „Fericirile – clopote dumnezeieşti (caracterul normativ al Sfintei Scripturi)”;
– menţiunea a II-a: Ovidiu Gheorghe Murari, clasa a XII-a, Seminarul Teologic din Arad, cu articolul „320 de ani de la tipărirea Bibliei de la Bucureşti”;
ÎNVĂŢĂMÂNT TEOLOGIC UNIVERSITAR, secţiunea studiu:
– premiul I: Alexandru Chituţă, anul al II-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Sfânta Scriptură şi Sfânta Liturghie – Împărăţia lui Dumnezeu venind întru putere”;
– premiul al II-lea: Cosmin Săvulescu, anul al II-lea, Facultatea de Teologie Craiova, cu studiul „Sfânta Liturghie sau amintirea viitorului. Consideraţii asupra dimensiunii anamnetice a Liturghiei ortodoxe”;
– premiul al III-lea: Claudia Nazare, anul I, Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, cu studiul „Sfânta Scriptură şi Sfânta Liturghie -dar din dragostea lui Dumnezeu şi realitate materială a vieţii celei veşnice”;
– menţiunea I: Marcu Alexandru Magheru, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Triada Biserică – Liturghie – Scriptură”;
– menţiunea a II-a: Oniţa Buredeţ, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca, cu lucrarea „Psalmii şi valenţele lor dialogice în raportul dintre om şi Dumnezeu”.