Sâmbătă, 9 mai 2009, la Chilia Colciu din Sfântul Munte Athos s-a oficiat o slujbă de parastas după Părintele Dionisie Ignat, la cinci ani de la trecerea sa la Domnul. Părintele Dionisie Ignat a trecut la cele veşnice în luna mai a anului 2004, după 77 de ani de nevoinţă în Sfântul Munte Athos şi 58 de ani ca duhovnic şi mângâietor de suflete.
Ucenicii Părintelui Dionisie au pregătit în aceste zile prima carte dedicată sfinţiei sale, carte apărută la Editura Prodromos şi care are titlul: „Stareţul Dionisie. Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos”.
Cartea are un prolog semnat de Părintele Efrem, egumenul Mănăstirii Vatoped, de care depinde Chilia Sfântul Gheorghe de la Colciu, unde s-a nevoit Părintele Dionisie şi cuprinde mai multe înregistrări transcrise, cuprinzând diverse teme duhovniceşti abordate de Părintele Dionisie. Amintim aici cuvinte despre dragoste, ortodoxie, patimi, spovedanie şi împărtăşanie, rugăciunea minţii ş.a. Volumul se încheie cu prima sută de capete ale stareţului Dionisie – o colecţie din apoftegmele duhovniceşti ale părintelui. Aşa cum menţionează editorii acestei cărţi vor mai apărea în viitor şi alte volume din învăţătura şi viaţa părintelui Dionisie Ignat de la Athos.
Veşnica lui pomenire!






Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
