Lacasuri Ortodoxe: din Moscova

Biserica Ortodoxă Rusă şi Biserica Romano-Catolică ar trebui să lase spiritul de competiţie în urmă, acum când ambele se confruntă cu provocările moderne, a declarat şeful Departamentului pentru Relaţii Externe al Bisericii de la Moscova,

Arhiepiscopul Hilarion de Volokolamsk.
Întâlnindu-se săptămăna trecută, vineri, cu şeful Arhidiocezei catolice Maica lui Dumnezeu, din Moscova – Arhiepiscopul Paolo Pezzi – Arhiepiscopul Hilarion a afirmat că este hotărât să continue cursul predecesorului său – Patriarhul actual al Moscovei şi al Întregii Rusii, Kiril – cu privire la poziţia Departamentului pentru Relaţii Externe al Bisericii, căutând căi spre îmbunătăţirea înţelegerii reciproce şi relaţiilor cu Biserica Romano-Catolică din Rusia, declară Patriarhia de la Moscova pe site-ul său.
Arhiepiscopul Hilarion şi Arhiepiscopul Pezzi au împărtăşit punctele lor de vedere cu privire la necesitatea dezvoltării mai eficiente a cooperării între cele două Biserici tradiţionale, în apărarea valorilor creştine împotriva secularismului modern.
În acest sens, Arhiepiscopul Hilarion a spus, “orice spirit de competiţie şi de rivalitate ar trebui să fie lăsat în urmă.”
Arhiepiscopul Pezzi a promis să caute noi forme de interacţiune, care să îndeplinească obiectivele importante în mărturisirea creştină şi a sugerat că cele două Biserici discută posibilitatea organizării unor evenimente comune ortodox-catolice, în acest scop.






Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
