Publicat pe 21.03.2009

O nouă biserică rusă în Tailanda

 

 

 

Au început lucrările pregătitoare pentru ridicarea unei noi biserici ruse, Biserica Tuturor Sfinţilor, în oraşul tailandez Pattaya, după cum anunţă pagina web a Patriarhiei Moscovei.

 

Pentru tăierea copacilor care se află pe terenul de construit s-a cerut permisiunea autorităţii de protejarea mediului. Pe lângă aceasta, conform datelor din poliţie, parcarea situată în această zonă a fost mutată.

 

S-a anunţat şi deschiderea unui centru cultural şi a unei şcoli rusesti la Biserica ortodoxă Sfânta Treime, pe insula-staţiune Phuket.

 

Biserica ortodoxă rusă a fost înregistrată de curând în Tailanda.

 

În prezent există trei parohii ortodoxe active în Tailanda – în Bangkok, Pattaya şi Phuket.

 

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.