publicat în: Arhivă

Programul FDFAC 2011

Parteneriat media fdfac 2011 Joi, 18 august GERMANIA/ GERMANY
*Valea Cinematografică
18:00
– Sosirea invitatilor
18:15 – Concert muzica de camera. Interpreteaza bursierii SoNoRo.
21:15Dunărea de la Pădurea Neagră la Marea Neagră/ The Danube from the Black Forest to the Black Sea/ Die Donau bilden den Schwarzwald bis zum Schwarzen Meer (1929, Germania/ Germany, regia/ directed by Hans Kubis, doc., 31 min.)
Toţi ceilalţi/ Everyone Else/ Alle Anderen (2009, Germania/ Germany, regia/ directed by Maren Ade, dramă, film de dragoste, 119 min.)

Vineri, 19 august ROMÂNIA/ ROMANIA
*Gara fluvială
10:30 – Selecţie de scurtmetraje premiate la Festivalul de scurtmetraj de la Regensburg (40 min.) – Capete de tomate/ Tomatoheads/ Tomatenköpfe (2001, Germania/ Germany, Regia/ directed by Paul Horn, Harald Hund, 6 min.)
Călătorie în pădure/ Journey to the Woods/ Reise zum Wald (2008, Germania/ Germany, Regia/ directed by Jörn Stager, 7 min.)
Istorie orală/ Oral History (2009, Germania/ Germany, Regia/ directed by Volko Kamensky, 22 min.)
Aripi de pui/ Chicken Wings (2008, Germania/ Germany, Regia Pauline Kortmann, 5 min.) Prezintă Insa Wiese, director al Festivalului de scurtmetraj de la Regensburg
11:15 – La taifas cu Insa Wiese despre cinematografia din Germania
12.00 – THE NEXT ROMANIAN WAVE 1 (30 min.) Filme experimentale realizate de studenţi ai Universităţii Naţionale de Arte Bucureşti
Prezintă regizorul şi profesorul Copel Moscu
12:45 – Lansare de carte: “Orient Express. Filmul românesc şi filmul balcanic” (ediţia a doua în limba engleză), autor Marian Ţuţui. Prezentatori: Eugen Şerbanescu şi Antonia Kovaceva.
*Mansarda
17:00Vîlcov-viaţa pescarilor din Vîlcov/ Life of the Fishermen in Vilcov/ Leben der Fischer in Vilcov (1939, Romania-Germania, regia/ directed by Jupp Rubner, film turistic cu actori, 13 min.)
Ultima primăvară pe Ada- Kaleh/ The Last Spring on Ada-Kaleh Island (1968,
regia/ directed by Petre Sirin, doc., 11 min.)
Monumente la Porţile de Fier/ Monuments at the Iron Gates (1967, regia/ directed by Nicolae Otrocol, Mircea D. Popescu, doc., 10 minute)
Atunci s-a născut oraşul/ Later the Twon Was Born (1970, regia/ directed by Constantin Vaeni, doc., 20 minute) Invitat: Constantin Vaeni, regizorul filmului “Atunci s-a născut oraşul”

*Valea Cinematografică
21:15 – THE NEXT ROMANIAN WAVE 2 (Cca. 120 min.) Selecţie de filme scurte româneşti, realizate de tineri regizori care încă nu au debutat în lungmetraj dar care ar putea deveni The Next Romanian Wave. Invitaţi: regizorii ale căror filme vor fi prezentate.
22:15 – Marea privatizare/ The Big Sellout/ Die grosse Ausverkauf (2007, Germania/ Germany, Regia/ Directed by Florian Opitz, doc., 94 min.)

Sambata, 20 august UCRAINA/ UKRAINE

*Gara fluvială
10:30 – THE NEXT ROMANIAN WAVE 3
11:30Mergea tramvaiul nr.9/ The Tram #9 Was Going/ Şiol tramvai No.9 (2002, Ucraina/ Ukraine, regia/ directed by Stepan Koval, desen animat, 10 min.).
Drumeţii/ Wayfarers/ Podorojni (2005, Ucraina/ Ukraine, regia/ directed by Igor
Strembiţki, documentar, 10 min.)
Invitaţi: Ilia Diadik şi Maksim Iliaşenko, organizatori ai festivalului de la Odesa

*Mansarda
16:00
Kira Kiralina (1928, URSS, Ucraina- USSR, Ukraine, regia/ directed by Boris Glagolin, dramă, mut, 86 minute)
17:30Bucuria mea/ My Joy/ Schastye moe (2010, Ucraina- Germania- Olanda/ Ukraine- Germany- Netherlands, regia/directed by Serghei Lozniţa, dramă, 127 min.)
*Valea Cinematografică
21:15 – Melodie pentru flaşnetă/ Melody for A Street Organ/ Melodiya dlya sharmanki (2009, Ucraina/ Ukraine, regia/ directed by Kira Muratova, dramă, 153 min.)

Duminica, 21 august BULGARIA

*Gara fluvială
10:30 – Dialog despre THE NEXT ROMANIAN WAVE Invitati: regizorii ale căror filme au fost prezentate
11:30Târziu acasa/ Late Home/ Kusen dom (2010, regia/ directed by Maria Averina,
doc., 29 min.)
Nunta însângerată din Ruse/ The Bloody Wedding in Russe/ Rusenskata karvava svadba (2011, Bulgaria, regia/ directed by Stefan Komandarev, documentar, 40 min.) Prezintă Antonia Kovaceva, critic de cinema, preşedinte al Asociaţiei criticilor de cinema din Bulgaria

*Mansarda
17:00 – Paşi pe nisip/ Footsteps in the Sand/ Stupki v piasaka (2010, Bulgaria, regia/
directed by Ivailo Hristov, dramă, film de dragoste, 89 min.)

*Valea Cinematografică
21:15
Faraoni de beton/ Concrete Pharaohs/ Betonni faraoni (2010, Bulgaria, regia/
directed by Jordan Todorov, 47 min.)
Piese răsăritene/ Iztochni piesi/ Eastern Plays (2009, Bulgaria- Suedia/ Bulgaria-
Sweden, regia/ directed by Kamen Kalev, dramă, 83 min.) Prezintă regizorul Jordan Todorov.

Luni, 22 august CROAŢIA/ CROATIA

*Gara fluvială
10:30 – Dialog cu invitaţii bulgari despre cinematografia din Bulgaria. Invitaţi: Jordan Todorov, regizor şi Antonia Kovaceva, critic de cinema, preşedinte al Asociaţiei criticilor de cinema din Bulgaria.

*Mansarda
17:00 – RELUĂRI la cerere

*Valea Cinematografică
21:15Petrecerea/ The Party/ Tulum (2009, Croaţia, regia/ directed by Dalibor Matanić, 15 min.)
Mama asfaltului/ Mother of Asphalt/ Majka asfalta (2010, Croaţia, regia Dalibor Matanić, dramă, 108 min.)

Marti, 23 august SERBIA

*Gara fluvială
10:30 – La taifas despre filmele croate.

11:30Frumoasa Dunăre albastră/ The Beautiful Blue Danube/ Na lepom plavom Dunavu (2008, Serbia, regia Darko Bajić, dramă, musical, primul film sârbesc în limba engleză, 119 min.)

*Mansardă
16:30 – Cinema Komunisto (2010, Serbia, regia/ directed by Mila Turajlić, doc., 100 min.)

*Valea Cinematografică
21:15Fugi, iepure, fugi!/ Run Rabbit Run/ Bezhi zeko bezhi (2003, regia- directed by
Pavle Vucković, scurtmetraj, 7 min) – Minus (2007, regia Pavle Vuckovic, scurtmetraj, 17 min.)
Promisiune solemnă/ Solemn Promise/ Besa (2009, Serbia, regia/ directed by Srdjan Karanović, dramă, 106 min.)

Miercuri, 24 august MOLDOVA

*Gara fluvială
10:30
– La taifas cu istoricul de cinema Aleksandar Janković despre cinematografia sârbă.

11:15Arrivederci (2010, Moldova, regia/ directed by Valeriu Jereghi, dramă, 58 min.)Invitat: Valeriu Jereghi, regizorul filmului

*Mansardă
16:30Coletul (2010, Moldova, regia/ directed by Silvia Mîrzenco, scurtmetraj de ficţiune,
16 min.)
Cool Life (2010, Moldova, regia/ directed by Valentina Maior, scurtmetraj de ficţiune, 16 min.)
Balonul (2010, Moldova, regia/ directed by Sergiu Ciorescu, scurtmetraj de ficţiune, 19 min.) Invitaţi: tinerele regizoare Silvia Mîrzenco şi Valentina Maior şi scenaristul şi criticul Dumitru Olărescu

*Valea Cinematografică
21:15Baro & Tagar (2011, Moldova, regia/ directed by Dumitru Voloşin, 1,5 min.)

Moş Crăciun si moartea/ Death and Christmas (2011, Moldova, regia/ directed by Dumitru Voloşin, 1,5 min.)
Ţiganul şi moartea/ The Gypsy and Death (2011, Moldova, regia/ directed by Dumitru Voloşin, 1,5 min.)
Patul lui Procust/ The Bed of Procust (2002, Moldova, regia/ directed by Sergiu Prodan, Viorica Meşină, dramă, 118 min.) Invitaţi: regizorii Sergiu Prodan şi Viorica Meşină, actorii Maia Morgenstern, Tania Popa, Adriana Trandafir şi Adrian Titieni

Joi, 25 august SLOVACIA/ SLOVAKIA
*Gara fluvială
10:30 – Dialog cu invitaţii moldoveni despre filmele din Republica Moldova. Invitaţi: Scenaristul şi criticul Dumitru Olărescu, Silvia Mîrzenco şi Valentina Maior, Valeriu Jereghi, Sergiu Prodan si Viorica Meşină, Virgil Mărgineanu, directorul Festivalului Cronograf

*Mansardă
11:15Poveste despre gătit/ Cooking Story/ Ako sa varia dejiny (2010, Slovacia- Cehia-
Austria/ Slovakia-Czech Republic- Austria, regia Peter Kerekes, doc., 88 min.)

17:00Iubiri oarbe/ Blind Loves/ Slepe lasky (2008, Slovacia/ Slovakia, regia Juraj Lehotsky, doc., 77 min.)

*Valea Cinematografică
21:15
Cadavrul trebuie să moară/ The Corpse Must Die/ Mŕtvola musí zomrieť (2010, Slovacia- Slovakia, regia- directed by Jozef Paštéka, comedie, 90 min.) Invitaţi: Actriţa Zuzana Frenglova şi producătoarea Iveta Pospisilova

Vineri, 26 august UNGARIA/ HUNGARY
*Gara fluvială

10:30 – Dialog cu actriţa Zuzana Frenglova şi producătoarea Iveta Pospisilova despre
cinematografia slovaca.

11:15Omul de aur/ The Man of Gold/ Az aranyember (1919, Ungaria/ Hungary, regia Alexander Korda, dramă, 41 min.)

*Mansardă
17:00 – Filme realizate la atelierul Filmtett- Duna Workshop 2010 Invitaţi: realizatorii.
17:30Exodul de pe Dunăre/ The Danube Exodus (1998, regia Peter Forgacs, documentar de montaj, 60 min., utilizează secvenţe din filmele realizate de căpitanul de vapor Nandor Andrasovits în 1939, conţine imagini color timpurii şi unice ale mai multor porturi dunărene)

*Valea Cinematografică
21:15411-Z (2007, Ungaria/ Hungary, regia Dániel Erdélyi, 7 min.)

Proiectul Frankenstein/ Tender Son: The Frankenstein Project/ Szelíd teremtés –
A Frankenstein-terv (2010, Ungaria- Germania- Austria, regia: Kornél Mundruczó, Dramă, 105 min.)

Sâmbătă, 27 august AUSTRIA
*Gara fluvială

11:15 – Selecţie de filme premiate la Festivalul Internaţional de la Linz:
Continental Divide (2010, Austria, regia: Thomas Draschan, 10 min.)
Daschka (2010, Austria, regia: Ludwig Löckinger, 16 min.).
Abatorul surorilor sinistre/ Sinister Sisters Slaughterhouse (2009, Austria, regia: Michaela Mandel), 12 min.)
Străzile invizibililor/ The Streets of the Invisibles (2010, Austria, regia: Remo Rauscher, 14 min.) Invitaţi: regizoarea Michaela Mandel şi producătorul dr. Kurt Palm

*Mansardă
16:00 – Reluări

*Gara fluvială
17:00
Donau, Duna, Dunaj, Dunav, Dunărea (2003, Austria, regia: Goran Rebić, dramă, 89 min.)

18:30 – Dialog cu regizoarea Michaela Mandel, producatorul dr. Kurt Palm şi regizorul Marco Antoniazzi despre filmele austriece.

*Valea Cinematografică
21:15Peşte mic/ Small Fish/ Kleine Fische (2009, Austria, regia: Marco Antoniazzi, comedie, dramă, 85 min.) Invitat: regizorul Marco Antoniazzi

Alte materiale FDFAC 2011 gasiti dand click aici: AFISFDFAC2011FestivaluldegustatorilordeFilmsiArtaCulinaraMirceaDinescu-162x150.