Colinde TV
Publicat pe 22.06.2009

Si fostul episcop catolic, tata a mai multi copii, cere “regandirea celibatului”

Lacasuri Ortodoxe: Santiago, 21 iunie, 2009Paraguay: preşedintele, ex-episcop, solicită “reconsiderarea problemei celibatului”

 

 

Preşedintele Paraguay, Fernando Lugo, un fost episcop aflat, în trecut, în centrul unui sex scandal, a cerut Bisericii Catolice “regândirea problemei celibatului”, într-un interviu publicat ieri, duminică 21 iunie 2009, în cotidianul chilian El Mecurio.

 

“Evenimentele recente demonstrează necesitatea reevaluării ideei de celibat, în Biserică”, a spus Lugo, el însuşi recunoscând că a conceput un copil în timp ce încă în haină preoţească.

 

“Este timpul să reconsiderăm celibatul, azi, în America Latină şi în lume”, a insistat el.

 

Lugo, în vârstă de 57 de ani, a recunoscut pe data de 13 aprilie, că este tatăl unui băieţel de 2 ani. După această recunoaştere, alte două mame, inclusiv fosta menajeră din Eparhia San Pedro, unde acesta slujea, au declarat că aveau câte un copil născut dintr-o legătură cu preşedintele Paraguay.

 

Cazul a declanşat un scandal în această ţară săracă din America de Sud, unde 90% din populaţie este catolică.

 

Multe voci din opoziţie au cerut demisia şefului statului, lider de stânga, ales în aprilie 2008, încheind o conducere de 61 de ani a Partidului Conservator.

 

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.