publicat în: Arhivă

Sfantul Spiridon “calca” saptamana aceasta pe pamant Dobrogean. Papucul Sfantului Ierarh Spiridon a sosit in Constanta

Papucul Sfantului Ierarh Spiridon al Trimitundei a sosit din noaptea de 18 spre 19 octombrie In Constanta, adus de parintele Curelaru Vicentiu de la parohia Sfantului Pantelimon din Tesalonic, cu binecuvantarea IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, si a ierarhului locului.


Relicva este gazduita In prezent de Catedrala Arhiepiscopala a Tomisului, de unde va fi dusa In procesiune, maine, marti, 20 octombrie, la biserica Sfantului Ierarh Spiridon din zona Inel II – Constanta (Str. Cutezatori nr. 14), unde slujeste parintele iconom stavrofor Vasile Mitrofan, Impreuna cu parintele Holubeanu Ionut.


In fiecare zi de miercuri, joi, vineri si sambata dimineata din aceasta saptamana se va oficia Sfanta Liturghie la biserica Sf. Spiridon, iar dupa-amiaza – Acatistul Sfantului, de la orele 14, 00 si de la orele 17, 00, pe rand, de catre preotii amintiti.

Papucul Sfantului se va afla in Biserica pana sambata, 24 octombrie, orele 11, 00, cand va fi preluat de parintele Curelaru Vicentiu, Intorcandu-se la Tesalonic.

Prezenta relicvei In Constanta se datoreaza dorintei materializate a parintelui Vasile Mitrofan de a avea, fie si pentru cateva zile, In parohie o relicva a Sfantului ocrotitor al bisericii unde slujeste.

Anual, vesmintele si Incaltamintea Sfantului Ierarh Spiridon sunt schimbate pe insula Corfu si daruite diferitelor parohii, In functie de cerere, cu binecuvantarea ierarhului grec. De asemenea, o parte din moastele Sfantului Spiridon sunt purtate In pelerinaj, In tarile ortodoxe.

„Este motiv de bucurie pentru parohia noastra sa avem spre Inchinare papucul Sfantului Ierarh Spiridon. Este timp suficient si facem cunoscut tuturor celor care doresc catre folositorul nostru Sfantul Spiridon ca Ii asteptam la biserica noastra”, a declarat parintele Vasile Mitrofan In cadrul emisiunii „Cuvant dobrogean” de astazi, pentru Radio Dobrogea.

„Vom ruga pe Sfantul sa ne trimita si noua un odor pe care sa-l avem permanent In biserica noastra”, a adaugat acelasi parinte, emotionat de evenimentul constantean – informeaza Radio Dobrogea, in buletinul propriu de stiri, astazi 19 octombrie 2009.