Informam din Vatican, 27 mai 2009

Un cercetător ştiinţific aproapiat al Vaticanului a ridicat astăzi problema unei posibile reabilitări a lui Giordano Bruno, un italian filozof şi teolog din sec. XVI, discipol al lui Copernicus, ars pe rug de Biserica Catolică, pentru erezie, în 1600, după un lung proces.
“Am vorbit la Vatican dar, pentru moment, nu sunt semne de reabilitare”, a spus Nicola Cabibbo, preşedinte al Academiei Pontificale de Ştiinţă, într-un interviu oferit săptămânalului italian „Familiile creştine”.
În timp ce îl reabilitează pe Galileo, Biserica Catolică rămâne însă mută la condamnarea la moarte a acestui teolog.
“Teoria lui Giordano Bruno este demonstrată de existenţa unor planete în afara sistemului solar, observate de telescoape”, observă fizicianul de renume internaţional.
“Probleme rămân doar procesul şi condamnarea. Cred că vina este chiar mai mică decât cea a lui Galileo. Şi, prin urmare, nu-i va fi uşor bisericii să recunoască faptul că nu a existat nici un motiv pentru a-l pune pe rug” a adăugat el.
Giordano Bruno este bine cunoscut în Italia şi statuia lui stă aşezată în mijlocul Romei.






Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
