(VIDEO) Lamuriri despre convocarea surprinzatoare si de urgenta a Sinodului Bisericii Ortodoxe Ucrainene (integral)

Despre convocarea surpinzatoare si de urgenta a Sinodului Bisericii Ortodoxe Ucrainene

Maine, 8 iulie 2011, va avea loc Intrunirea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ucrainene (autonoma, In cadrul Patriarhiei Moscovei).
Hotararea a fost una surprinzatoare, mai ales ca acest Sinod nu s-a mai Intrunit din anul 1992.
Va prezentam mai jos (si VIDEO), raspunsurile oferite de reprezentantii oficiali ai Bisericii, la Intrebarile oamenilor de presa, In cadrul unei conferinte organizate pe aceasta tema: “Scopul real al Sinodului jubiliar al UOC” – un articol in traducere si interpretare video pentru Agentia de Stiri Lacasuri Ortodoxe, KSLCatalin.

Care este scopul convocarii Sinodului UOC?

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

Dupa cum stiti, decizia privind Intrunirea Consiliului UOC (maine, 8 iulie 2011) a fost adoptata In ultima sesiune a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe, sub presedintia Preafericitului Parinte Mitropolit Vladimir, asa dupa cum prevede Statutul privind conducerea Bisericii Ortodoxe Ucrainene.
Sinodul Bisericii Ortodoxe Ucrainene nu a mai fost convocat din anul 1992. Dupa ultima Intrunire a Sinodului, Biserica noastra a suferit modificari considerabile: numarul de parohii, de biserici, de manastiri, eparhiile, scolile religioase si institutiile sinodale au crescut semnificativ, iar activitatile interne si externe s-au intensificat.

Prin urmare, Intrunirea Sinodului Bisericii Ortodoxe Ucrainene este determinata de urmatoarele motive: toate deciziile care au fost adoptate de catre Sfantul Sinod si Consiliul Episcopilor “ar trebui sa fie confirmate Intr-un mod sinodal; schimbarea Statutului de guvernare, evaluarea activitatii Bisericii In toata aceasta perioada, conturarea unor planuri de viitor. Acum, ne pregatim sa organizam un astfel de forum important si necesar In viata Bisericii noastre.

type=“application/x-shockwave-flash”wmode=“transparent”id=“player2″name=“player2″src=“http://arhiva.lacasuriortodoxe.ro/media/video/player/mediaplayer-5.5/player.swf”width=“500″height=“380″allowscriptaccess=“always”allowfullscreen=“true”

flashvars=“file=http://arhiva.lacasuriortodoxe.ro/media/video/categorii/modul-site/video/Convocare surpinzatoare a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ucrainene 8 iul 2011.flv&skin=http://arhiva.lacasuriortodoxe.ro/media/video/player/mediaplayer-5.5/glow.zip&logo=http://www.lacasuriortodoxe.ro/live/player/banner.png&autostart=false”
/>

Care este motivul convocarii Sinodului (Consiliului), atat de rapid si chiar… Intr-un regim de urgenta?

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

Nu trebuie sa va faceti griji cand un Sinod este convocat cu rapiditate. Totul depinde de cat de repede functioneaza comitetul de organizare. Imediat dupa sedinta Sfantului Sinod al UOC ne-am asezat la lucru. Consilii eparhiale (sinoade locale) sunt tinute In toate eparhiile, acestea alegand delegati din fiecare eparhie: un reprezentant al clerului, unul dintre monahi si un laic. Am ales deja un set de documente importante, care urmeaza sa fie adoptate In cadrul Sinodului, si ele au fost trimise episcopilor.

Nu exista planuri secrete, pe care sa le ascundem de oameni, deoarece In cadrul Sinodului, toti membrii Bisericii noastre vor fi reprezentati – de la episcop, la laicul simplu. Iar aceste documente si deciziile propuse spre adoptare In cadrul Sinodului (Consiliului) vor fi, dupa caz, adoptate sau respinse. Cu toate acestea, nu ar trebui sa vedeti niciun joc de culise In rapida convocare a Sinodului UOC.

Arhiepiscopul Alexandru de Pereiaslav-Kmelnitski si Visneve, presedinte al Departamentului pentru Relatii Externe al Bisericii UOC:

Ar trebui sa se aiba In vedere faptul ca acesta este un Sinod (Consiliu) jubiliar, care este dedicat unei zile speciale – 9 iulie, cea de-a 45-a aniversare a hirotoniei episcopale a Mitropolitului Vladimir. In plus, decizia nu a fost una, de fapt, urgenta. Aceasta a fost deja discutata din 2007, cu 4 ani In urma, atunci cand noua versiune a Statutului UOC a fost adoptata. Dar, mai apoi, au existat circumstante care nu au permis organizarea Sinodului. In prezent, nu exista obstacole In organizarea acestuia si, astfel, plenul Bisericii se va Intruni si va slavi Ortodoxia, prin glasul sau.

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

As dori sa mai adaug. In anul care vine, Biserica va marca si cea de-a 20-a aniversare a Sinodului (Consiliului) Kharkiv, 1150 de ani ai Mitropoliei Kievului si 20 de ani ai misiunii primatului, Mitropolitul Vladimir. Va fi extrem de dificil pentru Biserica noastra, deci, sa organizeze Sinodul anul viitor, atunci cand aceste trei date importante vor fi sarbatorite, bineInteles ca din punct de vedere financiar si organizatoric. Asa ca, am decis sa organizam Sinodul Inainte de acestea toate (8 iulie 2011).

Protopopul George Kovalenko, secretar de presa al Intaistatatorului Bisericii Ortodoxe Ucrainene, secretar al Consiliului Suprem al Bisericii:

Tehnologiile moderne ne permit, nu doar sa pregatim rapid un Sinod, ci si sa-l tinem mai rapid, astfel ca delegatii au primit deja toate documentele care urmeaza sa fie discutate In cadrul Sinodului (Consiliului). In plus, Consiliul nu se va Intruni pentru a purta discutii, ci pentru a lua decizii reale privind o serie de probleme.

Astazi, publicul larg reactioneaza foarte acut In fata Sinodului, din ce motive? Ati planificat ca, In cadrul Sinodului, sa fie adoptate documente privind vindecarea schismei Bisericii?

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

Cred ca nu ar trebui exagerata reactia fata de acest Sinod, pentru ca viata merge mai departe, si desfasurarea Sinodului este un fenomen natural In viata Bisericii. Printre problemele dureroase care urmeaza sa fie discutate de catre plenul Bisericii, se afla si problemele divizarii ecleziastice. si, In conformitate cu rezultatele discutiei, vor fi adoptate masuri care Ii privesc pe fratii si surorile care raman In schisma.

Ce documente urmeaza sa fie prezentate spre examinarea Sinodului? (maine, 8 iulie 2011)

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

Printre documentele cheie: raportul Preafericitului Parinte Mitropolit Vladimir, al rezultatelor discutiilor, care va fi adoptat Intr-un document final al Consiliului UOC. Printre documentele care urmeaza sa fie adoptate, In ce-i priveste pe cei aflati In schisma, va exista un apel la o “totala plenitudine” a Bisericii Ortodoxe, un document referitor la modificarile Statutului privind guvernarea UOC, un document final care sa rezume problemele ridicate In cadrul Consiliului etc.

Cu cateva zile mai Inainte, Intaistatatorul Bisericii Greco-Catolice Ucrainene declara ca urmareste sa ajunga la Intelegere si dialog cu Bisericile Ortodoxe din Ucraina. Credeti ca un astfel de dialog este de actualitate, pentru ca Biserica dumneavoastra are o multime de neIntelegeri cu greco-catolicii?

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

Sunt multe de discutat cu greco-catolicii. Intr-adevar, exista probleme care acum Ingreuneaza relatiile dintre noi. Cred ca putem coopera In apararea valorilor moralei crestine, dar acum avem multe alte probleme nerezolvate, care ard. Cu toate acestea, nu le vom evita In cadrul Sinodului.

Exista deja o multime de zvonuri si de barfe despre Sinod. Credeti ca articolele – precum cel din ziarul “Sevodnia” – despre un… Locuum Tenens (Inlocuitor), au o oarecare baza?

Arhiepiscopul Alexandru de Pereiaslav-Kmelnitski si Visneve, presedinte al Departamentului pentru Relatii Externe al Bisericii UOC:

La aceasta Intrebare ar trebui sa va raspunda un jurnalist. Cand i-am citit acest articol Preafericitului Parinte Mitropolit Vladimir, Preafericirea Sa a spus ca Il stie deja din anii ‘70. Exista anumite persoane care traiesc din barfa. Dar adevarul este adevar. Astazi nu avem nici o problema In a obtine informatii corecte “la prima mana”, de la reprezentantii autorizati ai poporului, atat din partea Sinodului, cat si de la Intaistatatorul Bisericii. Doar, mergeti la Mitropolia Kievului si-i puneti secretarului Primatului, administratorului UOC, secretarului de presa sau altor oficiali Intrebarile care va Ingrijoreaza.

Totodata, este important sa se spuna si sa afle toti: Drabinko nu va fi un Locuum Tenens. Mai mult decat atat, problema mandatului Locuum Tenens nu este, si nu se va afla, pe ordinea de zi. Mitropolitul Vladimir este destul de sanatos pentru a-si exercita In deplina masura autoritatea sa In calitate de sef al Bisericii.

Este acest Sinod (din 8 iulie 2011) legat de cei 20 de ani de independenta ai Ucrainei?

Arhiepiscopul Mitrofan de Bila Terkva si Bohuslav, administrator al UOC:

De fapt, Sinodul nu este convocat din motive civile si publice, Insa Sinodul nu va ignora cea de-a 20-a aniversare a independentei, aceasta data proeminenta a vietii publice.

Prea Sfintia Voastra Alexandru, cum veti gasi putere sa va comportati Intotdeauna profesional si tolerant cu jurnalistii?

Arhiepiscopul Alexandru de Pereiaslav-Kmelnitski si Visneve, presedinte al Departamentului pentru Relatii Externe al Bisericii UOC:

Tratati-i pe altii, asa cum va doriti sa fiti tratati. Deja, de 10 ani, am lucrat cu parintele George Kovalenko In mass-media, si cu mass-media, inclusiv In crearea de canale TV, resurse Internet, TV si Radio, si umplem Intregul spatiu informational al Bisericii cu Cuvantul lui Dumnezeu, iar Domnul ne da putere. Asa dupa cum au spus Apostolii: “Mergeti si vestiti Cuvantul lui Dumnezeu!”. In al doilea rand, viata Intaistatatorul nostru Inseamna un model pentru noi, atunci cand vorbim cu jurnalistii si colegii.
– un articol in traducere si interpretare video pentru Agentia de Stiri Lacasuri Ortodoxe, KSLCatalin.

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți citi paginile rețelei web Lăcașuri Ortodoxe în sistem gratuit privat, accesul fiind destinat EXCLUSIV abonaților prin email.