
Patriarhul de Constantinopol, Bartolomeu I, a susținut sâmbătă, înaintea adunarii Centesimus Annus, o adresa tratand tema conferinței “Noi politici și stiluri de viață în epoca digitală”.
Acesta a vorbit despre “criza solidarității”, recunoscand că “ne confruntăm cu o criză serioasă și cu rezultatele sale sociale la scară globală”. El a definit criza drept “criză de solidaritate” sau “de-solidarizare”, sustinand ca este alimentata de domeniile economic și ecologic, de cele ale științei și tehnologiei, ale societății și politicii.
Creând tot mai multe nevoi insațiabile, se pare că moștenirea spirituală a umanității este eradicată, a spus Patriarhul, explicand ca tehnologia s-a dovedit incapabilă să rezolve astfel de probleme, precum “nedreptatea socială, divorțul, violența, crimele, singurătatea, fanatismul și ciocnirea civilizațiilor”.
Citând o scrisoare a Sfântului și Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe, din Creta – iunie 2016, acesta a precizat că “cunoștințele științifice nu motivează voința morală a omului”. În cele din urmă, a atras atenția asupra tensiunii privind drepturile omului, care a condus la individualismul extrem în Occident și la respingere din partea “civilizațiilor non-occidentale”, ca reacție împotriva Occidentului.
Bartholomew I to Centesimus Annus: challenge is solidarity – Vatican News www.vaticannews.va [https://www.vaticannews.va/en/church/news/2018-05/patriarch-bartholomew-centesimus-annus-solidarity.html]






Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
