Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei vizite

(Foto: Patriarhul Chiril al Rusiei)In ultimele zile, vestea venirii Patriarhului Chiril al Rusiei la Bucuresti a agitat presa laica – altfel neinteresata de problemele Ortodoxiei, decat in cazul in care acestora li se poate da o tenta de show, sau daca pot fi interpretate din vreo anumita perspectiva politica.

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei vizitePrin urmare, stirea Mediafax [https://www.mediafax.ro/social/patriarhul-chiril-al-rusiei-vine-la-bucuresti-16746082] [ https://www.mediafax.ro/social/patriarhul-chiril-al-rusiei-vine-la-bucuresti-16746082 [https://www.mediafax.ro/social/patriarhul-chiril-al-rusiei-vine-la-bucuresti-16746082] ], data in urma cu trei zile, care confirma ca Patriarhul Chiril al Bisericii Ortodoxe Ruse va veni in Romania, cel mai probabil în jurul datei de 27 octombrie, citandu-l pentru aceasta pe purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a fost preluata si comentata imediat in restul mass-mediei.

Conform declaratiei oferite de purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, alaturi de Patriarhul Rusiei, la Bucuresti, ar urma sa se mai afle si toti ceilalţi Întâistătători de Biserici Ortodoxe din fostele ţări comuniste, care au fost invitaţi cu ocazia Anului Comemorativ al Apărătorilor Ortodoxiei în vremea Comunismului.

Vizita Patriarhului Rusiei la Bucuresti, reflectata in presa laica. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteConform publicatiei Libertatea [https://www.libertatea.ro/stiri/patriarhul-rusiei-vine-vizita-la-bucuresti-1983005] , care a preluat stirea venirii Patriarhului Kiril al Rusiei in Romania, la Bucuresti, evenimentul ar urma sa se suprapuna cu cel al implinirii celor 10 de ani de cand Patriarhul Daniel a devenit intaistatator al Bisericii Ortodoxe Romane, “dar și pentru a genera o relansare a relațiilor inter-ortodoxe dintre cele două Biserici”, cele mai mari ca număr de credinciosi ortodocsi din toată lumea [ https://www.libertatea.ro/stiri/patriarhul-rusiei-vine-vizita-la-bucuresti-1983005 [https://www.libertatea.ro/stiri/patriarhul-rusiei-vine-vizita-la-bucuresti-1983005] ].

Vizita Patriarhului Rusiei la Bucuresti, reflectata in presa laica.SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei vizitePublicatia Adevarul [https://adevarul.ro/news/eveniment/chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-bucuresti-intr-o—vizita-istorica-1_59cca08b5ab6550cb89b3230/index.html] [sub titlul: UPDATE Kirill, Patriarhul Rusiei, vine la Bucureşti într-o vizită istorică [https://adevarul.ro/news/eveniment/chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-bucuresti-intr-o—vizita-istorica-1_59cca08b5ab6550cb89b3230/index.html] ] [ https://adevarul.ro/news/eveniment/chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-bucuresti-intr-o—vizita-istorica-1_59cca08b5ab6550cb89b3230/index.html [https://adevarul.ro/news/eveniment/chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-bucuresti-intr-o—vizita-istorica-1_59cca08b5ab6550cb89b3230/index.html] ] aminteste si ea aceeasi declaratie a purtatorului de cuvant al Patriarhiei Romane, amintind ca vizita Patriarhului Chiril al Rusiei la Bucuresti va coincide, de asemenea, cu Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Capitalei, continuand cu o Scurta biografie Patriarhului Rusiei [https://adevarul.ro/news/eveniment/chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-bucuresti-intr-o—vizita-istorica-1_59cca08b5ab6550cb89b3230/index.html] , oricum avand un continut mult mai realist decat Istoricul [https://www.libertatea.ro/stiri/patriarhul-rusiei-vine-vizita-la-bucuresti-1983005] publicatiei anterior amintite, care se centra pe un ceas elvetian de cateva zeci de mii de euro pe care l-ar fi detinut Patriarhul Chiril.

Vizita Patriarhului Rusiei la Bucuresti, reflectata in presa laica.SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteEvenimentul Zilei [https://evz.ro/patriarhul-rusiei-chiril-vizita.html] https://evz.ro/patriarhul-rusiei-chiril-vizita.html [https://evz.ro/patriarhul-rusiei-chiril-vizita.html] (sub titlul: Important! Patriarhul Rusiei, Chiril I va sosi în vizită la București cu ACORDUL lui Putin [https://evz.ro/patriarhul-rusiei-chiril-vizita.html] ) nu pierde nici el din vedere subiectul, preluand toate datele amintite mai sus, pe scurt, mizand pe cateva randuri de factura politica in amintirea evenimentului, justificata prin faptul că “la Kremlin se știe despre această vizită”, lucru amintit intr-un articol al revistei Q Magazine, intitulat: EXCLUSIV Q MAGAZINE. CHIRIL I, PATRIARHUL RUSIEI, VINE LA BUCUREȘTI ÎNTR-O VIZITĂ ISTORICĂ [https://www.qmagazine.ro/exclusiv-q-magazine-chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-la-bucuresti-intr-o-vizita-istorica_349594.html] [ https://www.qmagazine.ro/exclusiv-q-magazine-chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-la-bucuresti-intr-o-vizita-istorica_349594.html [https://www.qmagazine.ro/exclusiv-q-magazine-chiril-i-patriarhul-rusiei-vine-la-bucuresti-intr-o-vizita-istorica_349594.html] ]

Vizita Patriarhului Rusiei la Bucuresti, reflectata in presa laica.SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteEuropa Libera [https://www.europalibera.org/a/de-ce-vine-patriarhul-kiril-al-rusiei-la-bucuresti/28764340.html] descopera, insa, pe linie strict politica, faptul ca cei doi Patriarhi, al Rusiei si al Romaniei, Chiril si, respectiv, Daniel, care ar urma sa se intalneasca la Bucuresti in cadrul unei vizite istorice, ar avea “biografii similare și un parcurs asemănător în perioada regimului comunist”.

Tot legat de venirea Patriarhului Rusiei, Kiril, la Bucuresti, si de intalnirea sa cu Patriarhul Romaniei, Daniel, Europa Libera [https://www.europalibera.org/a/de-ce-vine-patriarhul-kiril-al-rusiei-la-bucuresti/28764340.html] a amintit, de asemenea, vizita Mitropolitului Ilarion (Hilarion) de Volokolamsk, președintele Departamentului de Relații Ecleziastice Externe al Patriarhiei Moscovei, in Romania, din urma cu trei ani (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe), lasand sa se inteleaga ca lansarea unor volume traduse ar fi fost doar un pretext pentru a combate aici “ideea occidentală că ne-am afla într-o epocă post-creștină”.

Sustinand ca “Patriarhul Daniel preferă tăcerea, atât în ceea ce privește trecerea tot mai multor români din Estul țării la vechiul rit al Bisericii Ortodoxe Ruse, cât și a influenței ortodocșilor ruși în Republica Moldova”, Europa Libera [https://www.europalibera.org/a/de-ce-vine-patriarhul-kiril-al-rusiei-la-bucuresti/28764340.html] vede in vizita Patriarhului Bisericii Ortodoxe a Rusiei, Chiril, la Bucuresti, in Patriarhia Romana, drept o avanpremiera a unei eventuale deschideri politice spre Rusia, “după o perioadă destul de lungă de îngheț în relațiile româno-ruse”. In sustinerea acestei idei, Europa Libera da vina pe tradiția bizantină inca functionala “in aceasta parte a lumii”, reamintind ca legăturile pe care Bisericile de aici le-ar avea cu lumea politică “n-au încetat niciodată” [ https://www.europalibera.org/a/de-ce-vine-patriarhul-kiril-al-rusiei-la-bucuresti/28764340.html [https://www.europalibera.org/a/de-ce-vine-patriarhul-kiril-al-rusiei-la-bucuresti/28764340.html] ].

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei vizitePrin urmare, din cate se vede in randurile de mai sus, intreaga presa laica, in abdordarea vizitei pe care Patriarhul Rusiei o face la Bucuresti, in Patriarhia Romana, face referire strict la “valorile” pe care ea le propaga zilnic, construindu-si singura si centrandu-se bineinteles pe o perspectiva de ordin politic.

Numai ca, ceea ce nu ia in considerare deloc presa, este conjunctura religioasa, ortodoxa, in care are loc aceasta vizita: – lipsa demonstrarii unei unitati desavarasite in organizarea Sinodului din Creta, desfasurat in urma cu un an si jumatate;- implinirea unui centenar de la revoluția din Rusia și începutul persecuțiilor împotriva Bisericii Ortodoxe Ruse (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe);- implinirea unui centenar de la restaurarea Patriarhiei Bisericii Ortodoxe Ruse;- problemele cu care Biserica Ortodoxa se confrunta in Basarabia;- problemele cu care Biserica Ortodoxa Rusa se confrunta in Ucraina;pe langa toate celelalte evenimente pe care purtatorul de cuvant le-a amintit in declaratia facuta presei, pe care le-am amintit si noi mai sus si, de asemenea, in paginile noastre anterioare, si care se desfasoara in Romania.

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteEste lesne de inteles, din aceasta perspectiva, odata ce “la inceputul lunii decembrie, o serie de manifestari speciale se vor derula la Moscova cu ocazia impliniri a 100 de ani de la restaurarea Patriarhiei Ruse”, ca o vizita a Patriarhului Rusiei la Bucuresti ar putea fi urmata de un raspuns pozitiv si de o participare directa a Romaniei in Moscova, si de o vizita in premiera a Patriarhului Romaniei in Chisinau, in sprijinul unitatii Bisericii Ortodoxe.

Mai mult decat atat, in aceste momente, asupra Bisericii Ortodoxe in general, in lume, planeaza imaginea unei rupturi mai ales dupa ce, la Sfantul si Marele Sinod din Creta – o intrunire pan-ortodoxa atat de mult timp asteptata – numeroasa Biserica Ortodoxa a Rusiei nu a fost prezenta.

Prin urmare, evenimentele din Romania, urmate de cele din Rusia, ar putea juca un rol hotarator in schimbarea acestei situatii dezavantajoaste pentru Ortodoxie – de altfel fals construita si exploatata in folosul altor grupari – la Moscova, cu ocazia implinirii celor 100 de ani de la restaurarea Patriarhiei Bisericii Ortodoxe Ruse fiind invitati, de asemenea, Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, Preafericitul Părinte Hrisostom, Arhiepiscopul Ciprului, Primatul Bisericii Ortodoxe a Greciei, Preafericitul Părinte Ieronim, Patriarhul Ioan al X-lea al Antiohiei si alti intaistatori de Biserici Ortodoxe, sugerand in mod clar unitatea vie a Ortodoxiei [ Centenar in Patriarhia Rusa: Patriarhul Antiohiei, Ioan X, invitat la implinirea celor 100 de ani de la restaurarea Patriarhiei [https://lacasuriortodoxe.ro/politici/23989-centenar-in-patriarhia-rusa-patriarhul-antiohiei-ioan-x-invitat-la-implinirea-celor-100-de-ani-de-la-restaurarea-patriarhiei.html] – https://lacasuriortodoxe.ro/politici/23989-centenar-in-patriarhia-rusa-patriarhul-antiohiei-ioan-x-invitat-la-implinirea-celor-100-de-ani-de-la-restaurarea-patriarhiei.html [https://lacasuriortodoxe.ro/politici/23989-centenar-in-patriarhia-rusa-patriarhul-antiohiei-ioan-x-invitat-la-implinirea-celor-100-de-ani-de-la-restaurarea-patriarhiei.html] ].

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteExact pe aceasta tema, Mitropolitul Iilarion de Volokolamsk, a acordat, in luna care tocmai a trecut, un interviu publicatiei grecesti religioase ortodoxe Romfea [ https://www.romfea.gr/epikairotita-xronika/16798-bolokolamsk-ilarionas-prepei-na-proxorisoume-mprosta-na-diatirisoume-kai-na-enisxusoume-tin-enotita-mas [https://www.romfea.gr/epikairotita-xronika/16798-bolokolamsk-ilarionas-prepei-na-proxorisoume-mprosta-na-diatirisoume-kai-na-enisxusoume-tin-enotita-mas] ], in care reprezentantul Bisericii Ortodoxe Ruse amintea clar: “Trebuie să avansăm, să ne păstrăm și să întărim unitatea”.Va oferim, in randurile de mai jos, in premiera, traducerea unor pasaje pe care ocazia acestui interviu ni le-a adus in prim plan, considerand ca, intr-adevar, intalnirea dintre cei doi lideri ai Bisercilor Ortodoxe cele mai numeroase din lume, nu poate avea la baza niciun alt interes, decat cel a comuniunii fratesti si al sporirii unitatii Ortodoxiei in lume, mai ales ca, la Sinodul din Creta, pozitia Bisericii Ortodoxe Romane, si in mod special a Patriarhului Daniel al Romaniei, a jucat un rol determinant. Acelasi rol, Romania l-ar putea juca chiar si in ce priveste situatia Bisericii Ortodoxe din Ucraina, in prezent aflata in criza, de pe pozitia – in plus si geografica – de mediator intre Patriarhia Moscovei si cea Ecumenica.

Interviul acordat de Mitropolitul Hilarion de Volokolamsk, președintele Departamentului de Relații Ecleziastice Externe al Patriarhiei Moscovei, oferit zilele trecute portalului grecesc “Romfea”, a fost ocazionat de o vizita a Mitropolitul Ilarion la Atena, unde s-a intalnit cu Arhiepiscopul si intaistatatorul Bisericii Ortodoxe a Greciei, Ieronim, pe drumul către insula Leros. In insula, Mitropolitul rus Ilarion urma sa participe la ședința Comitetului de Observare a Dialogului Ortodox-Catolic.

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA SIGURA din care afli care sunt motivele acestei viziteIn cadrul interviului, Mitropolitul a amintit, despre intalnirea pe care a avut-o cu Arhiepiscopul Ieronim al Atenei si al Intregii Grecii:

“Am avut o scurta discutie, dar bogata. I-am transmis Preafericirii Sale felicitările și urările de bine ale Sanctitatii Sale Patriarhul Chiril. I-am explicat ca anul acesta a fost important pentru Biserica noastră, comemorand un centenar de la revoluție și începutul persecuțiilor împotriva Bisericii, precum și centenarul restaurării Patriarhiei”.Intrebat despre stadiul actual al relațiilor dintre Biserica Ortodoxa Rusă și Patriarhia de Constantinopol, la un an și jumătate după Sinodul din Creta, si daca exista negocieri în desfășurare, Mitropolitul a explicat:

“Relațiile noastre cu Patriarhia Ecumenică sunt, în mod tradițional, de fratietate și sper să-l vizitez pe Patriarhul Bartolomeu în septembrie [la aceasta ora intalnirea deja a avut loc, iar invitatia a fost deja lansata, urmand ca o hotarare in acest sens sa fie luata de Sfantul Sinod – LO]. Cred că, în ciuda dificultăților provocate de organizarea Sindoului din Creta, trebuie să avansăm, să ne păstrăm și să ne consolidăm unitatea. Sper că putem consolida această unitate în lunile următoare”.Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA SIGURA din care afli care sunt motivele acestei viziteUlterior, reporterul a atins tema grupurilor de preoți care, in Grecia, au încetat orice comemorare liturgică a Patriarhului Bartolomeu, “din cauza” Sinodului din Creta. Chiar si in Romania au existat cateva astfel de cazuri, izolate.

“- Sunteți de acord cu asta?”

“- Cu siguranță nu, nu aprobăm aceste grupuri sau metodele pe care le utilizează pentru a dovedi validitatea pozițiilor lor. Insa, grupuri similare există și în Biserica noastră și trebuie să fim sensibili la așteptările lor. Ne amintim foarte bine schisma care a avut loc în secolul al XVII-lea în Rusia și care continuă până astăzi. A fost provocată doar de chestiuni ritualice și nu de probleme teologice sau dogmatice”.

“Desigur, ne dăm seama că există grupuri care încearcă în mod conștient sa deturneze corabia preoteasca. Dar există și credincioși care, din diverse motive teologice, critică anumite puncte din documentele Sinodului din Creta. Trebuie să facem diferența intre atacurile voluntare și agresive asupra Bisericii și adevăratele preocupări ale oamenilor.“Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA SIGURA din care afli care sunt motivele acestei viziteIntervievat, de asemenea, despre pozitia Bisericii Ortodoxe Ruse vizavi de criza Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, inca nerezolvata, unde in prezent exista mai multe grupari ortodoxe care solicita o Biserica independenta de Biserica Ortodoxa Rusa, Mitropolitul a explicat:

“Din punctul nostru de vedere, există o singură cale de a rezolva criza ucraineană: cei care s-au separat de Biserică trebuie să facă pocăință și să se întoarcă la Biserica. În două mii de ani de existență, Biserica nu a găsit altă cale de a-i reintegra pe cei care s-au separat de ea. Suntem intelegatori și plini de compasiune față de cei care au ajuns sa creada în schisma fără, probabil, sa conștientizeze că era o schismă. Inițiatorii schismei sunt cei care poartă aceasta responsabilitate, oamenii obișnuiți nu trebuie să poarte răspunderea liderilor ecleziastici care au rupt camasa lui Hristos.

Din nefericire, în Ucraina contemporană, religia este atent legata de retorica politică. Ideea unei Biserici independente este propagată într-un stat independent. Dar dacă urmăm această cale, multe Biserici locale va trebui sa fie împărțite în mai multe entități mici. Aceste idei pot duce doar la slăbirea Ortodoxiei la nivel global.

Pentru Biserica Rusă, care are milioane de credincioși și este multietnică, aceste idei sunt categoric inadmisibile. Biserica Ortodoxă Ucraineană este o Biserică auto-administrata, din punct de vedere administrativ și financiar, nu depinde de nimeni, are propriul Sinod, are propriul consiliu al episcopilor, își alege propriii ierarhi, nu răspunde de Moscova.

Preafericitul Părinte Mitropolit al Kievului este un membru permanent al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse și mai există și un alt membru al Bisericii Ucrainene în Sinod. Din cei 15 membri ai Sinodului, doi provin din Ucraina și, prin urmare, pot influența viața Bisericii Ortodoxe Ruse. Dar nu există nimeni de la Moscova in Sinodul Bisericii Ucrainene. Astfel, Biserica Ucraineană este pe deplin autonomă în deciziile sale, păstrand doar o legătură de rugăciune și o legătură spirituală cu Patriarhia Moscovei.

De aceea, ceea ce se spune astăzi în Ucraina, că Biserica Ucraineană este dependentă de Moscova, este pur și simplu o minciună” – a incheiat, pe aceasta tema, Mitropolitul Ilarion, intervievat de Romfea.

Patriarhul Rusiei, Kiril, la Bucuresti. SURSA COMPLETA din care afli care sunt motivele acestei viziteCu siguranta, demonstrarea unitatii Ortodoxiei, intr-o lume care ataca aceasta unitate la fiecare pas, va ocupa primul loc in intalnirea ce va avea loc la Bucuresti, iar de aceasta ar putea depinde, de asemenea, prezenta unitara a liderilor ortodocsi la Moscova, cu participarea inclusiv a Patriarhului Ecumenic Bartolomeu.

Nu stim cat de tare vizita Patriarhului Rusiei, Chiril, in Patriarhia Romana, la Bucuresti, va influenta o deplasare ulterioara a Patriarhului Romaniei in Republica Moldova (noi vedem mult mai importanta, cu rezultate generale mult mai bune, o participare a Patriarhului Daniel la evenimentele ce se vor desfasura la Moscova) sau in ce grad pozitia adoptata de Biserica Ortodoxa a Rusiei si, deopotriva, de Biserica Ortodoxa Romana, fata de criza din Ucraina va marca rezolvarea problemei Bisericii romanilor din Basarabia ori situatia credinciosilor romani din Timoc (data fiind relatia existenta intre Biserica Ortodoxa a Serbiei si Biserica Ortodoxa Rusa), insa, spre bucuria credinciosilor sai si, mai ales, spre intarirea in credinta a acestora, daca totul se va desfasura conform bunelor intentii lasate sa se intrevada la aceasta ora, exista sanse mari ca Ortodoxia sa isi reafirme, in urmatoarea perioada, pe deplin unitatea pe care acestia o asteptau de la Sfantul si Marele Sinod. (o analiza semnata: KSLCatalin, pentru Lăcașuri Ortodoxe)

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți citi paginile rețelei web Lăcașuri Ortodoxe în sistem gratuit privat, accesul fiind destinat EXCLUSIV abonaților prin email.