Aparate automate, nepotrivite, îndepărtate din Kiev KIEV – Aparatele automate (cu jocuri de noroc) cu imagini ale Sf. Arhanghel Mihail au fost îndepărtate din unele localuri din Kiev.
Primarul oraşului Kiev
Chernovetski L.M.
Stimate Leonid Mikhailovich!
Ca arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, primesc foarte multe mesaje din partea credincioşilor, care sunt îngrijoraţi de faptul că în capitală au fost instalate, din partea administraţiei oraşului, aparate automate având inscripţionată imaginea patronului oraşului nostru, Sf.Arhanghel Mihail.
Mă adresez dumneavoastră cu cererea de a acorda o atenţie aparte acestui fapt. Plasarea de icoane sfinte pe automate (şi alte obiecte care nu sunt obiecte de cult) este o blasfemie şi, în acelaşi timp, o ofensă la adresa credincioşilor.
Aş dori să mai accentuez faptul că astfel de acţiuni atrag supărarea dreaptă a lui Dumnezeu.
Din partea ortodocşilor din Kiev, a părinţilor copiilor şi adolescenţilor care sunt dependenţi de jocurile de noroc, vă rog să îndepărtaţi aceste aparate din oraş, aşa cum aţi promis în campania pentru alegeri sau, dacă acest lucru este imposibil din unele motive, vă rog să opriţi folosirea în mod blasfemiator a icoanei Sf. Arhanghel Mihail.
Cu respect,
† Volodimir.
Mitropolit al Kievului şi Ucrainei
Arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Ucrainene






Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
