Un mozaic unic și bine conservat, ilustrând lupta lui David cu Goliat, a fost furat dintr-o biserica din Siria.
Un funcționar din cadrul Direcției Generale a Antichităților și Muzeelor din Siria sustine că mozaicul se afla intr-o biserică din nordul Siriei, fiind datat din anul 600 dupa Hristos. Aceasta ar putea fi singura reprezentare cunoscută a luptei dintre David si Goliat, de pe o podea realizata in mozaic.
Imaginea il descrie pe razboinicul Goliat, în picioare, in partea dreaptă, plin de armură de luptă.
În partea stângă, se află David, cu capul lui Goliat in capătul suliței, Goliat decapitat aflandu-se acum la picioarele lui.
În colțul din dreapta sus, Saul și alți doi barbati sunt reprezentati în interiorul zidurilor unei cetăți. În colțul din stânga sus, apar trei femei, probabil, acestia toti sunt cei care s-au bucurat de victoria lui David.
Iti aducem aproape informatia la care altfel nu ai avea acces. Daca apreciezi activitatea noastra, acum ai ocazia sa primesti un Certificat de Membru Sustinator (Simpatizant) “Lăcaşuri Ortodoxe”, dand click! aici! Aflandu-ne in cel de-al 10-lea an, te imbratisam ca membru al echipei noastre, cu bucurie!





Spre slava lui Dumnezeu, un proiect realizat şi administrat de Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe
