Publicat pe 08.12.2015

Ingrijorari vizavi de libertatea presei, in Vatican. Procesul celor doi jurnalisti ridica semne de intrebare

Procesul în curs de desfășurare în Vatican, cu privire la publicarea ilicita a unor documente confidențiale, legate de modul de folosire a banilor (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe), a dat nastere unor ingrijorari vizavi de libertatea presei, odata cu acuzarea a doi jurnalisti.

 

Profesorul Cesare Mirabelli, fost judecator si președinte al Curții Constituționale a Italiei (una dintre instanțele supreme din Italia), în prezent consilier general al Cetatii Vaticanului, a incercat sa-i asigure pe ascultatorii Radio Vatican, ca acest nou caz nu ar compromite, totusi, libertatea presei.

 

“Libertatea presei este garantată”, a spus el. Instanța Vaticanului, a continuat el, va cerceta si stabili dacă documentele au fost achiziționate în mod corespunzător, sau dacă a fost comisa o infracțiune în achiziționarea lor, și de asemenea daca jurnaliștii acuzati au fost implicati în actiuni ilegale, sau chiar penale.

 

Astfel, procesul, nu ar viza în mod direct publicarea documentelor sau o posibila defăimare. Mai degrabă, acesta s-ar ocupa de modul în care s-au obținut documentele confidențiale, a spus profesorul.

 

“În cazul în care acest lucru reprezinta un delict”, a declarat Mirabelli, “acesta este un delict, care poate fi pedepsit. Asta nu înseamnă că există o interdicție sau vreo limitare pentru jurnalismul de investigație, care are un aspect pozitiv, pentru ca scoate la lumina probleme care există, și informează opinia publică în acest sens”.

 

Cu toate acestea, a continuat el, jurnalismul de investigație nu trebuie sa duca la comiterea de infracțiuni în scopul procurarii si publicarii de informații.

 

Profesorul Mirabelli a mai spus: “Libertatea presei include cu siguranță libertatea manifestarii gândirii cuiva, libertatea de a-și exprima judecata, de a publica acte sau documente; dar există limite atunci când aceasta se referă – spre exemplu – la securitatea statului sau a altor elemente care sunt legate de acte sau documente confidențiale”.

 

Anumite limitări la libertatea presei, nu înseamnă ca libertatea de informare a fost compromisa – a incerat sa asigure acesta.

 

 

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Ajutaţi Mânăstirea Halmyris

Orice sumă ca ajutor poate fi depusă prin mandat poștal.

Adresa: Mânăstirea Halmyris, Murighiol, Tulcea, România
Pr. Arhim. Stareț Iov (Ion Archiudean)

Mai multe informații puteți afla pe

www.ManastireaHalmyris.ro și www.SfintiiEpictetSiAstion.ro

Slujbe live la duminici și sărbători

Transmisiuni in direct - slujbe

Vă anunţăm noutăţile

Parteneri

 

Lăcașuri Ortodoxe
Din decembrie 2006, Ortodoxie, Tradiție și Meșteșug: informări, articole, dezbateri, traduceri, transmisiuni live. Organizație non-profit care inițiază proiecte în sprijinul credincioșilor.
Puteți accesa conținutul Lăcașuri Ortodoxe EXCLUSIV prin e-mail, în sistem gratuit privat.