42
(foto: Moara din Dabaca, astazi)

1 – 4 OCTOMBRIE 2013

Luni, 30 septembrie 2013

17.00 – 19.00 – Primirea participanţilor

Sala de conferinţă, Vila Diana (poarta 3), Muzeul în aer liber

Marţi, 1 octombrie 2013

Plecarea cu autobuzele din Muzeul în aer liber către Sala festivă a Bibliotecii Judeţene ASTRA Sibiu, ora 9.00

9.00 – 10.00 – Înscrierea participanţilor

Sala festivă, Biblioteca ASTRA Sibiu, corp A, etaj 2

10.00 – 11.00 – Cuvânt de deschidere

Drd. Valeriu Ion Olaru, director general al Complexului Naţional Muzeal ASTRA

Dr. Corneliu Ioan Bucur

Dr. Ioan Cindrea, preşedinte al Consiliului Judeţean Sibiu

Radu Boroianu, secretar de stat Ministerul Culturii

Klaus Johannis, Primar al Municipiului Sibiu

Ovidiu-Ioan Sitterli, prefect al Judeţului Sibiu

IPS dr. Laurenţiu Streza, Mitropolia Ardealului

Prof. univ. dr. Ioan Bondrea, rector al Universităţii „Lucian Blaga” Sibiu

Prof. univ. dr. Silviu Angelescu, preşedinte al Asociaţiei de Ştiinţe Etnologice din România

George Petrescu, Comisia Naţională a României pentru UNESCO Bucureşti

Acad. Paul Niedermaier, Institutul de Cercetări Socio-Umane

Dr. Olga Horşia

11.00 – 11.30 – Pauză de cafea

11.30 – 13.00 – Cuvânt de salut

Dr. Răzvan Pop, director, Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Sibiu

Mihai Gorgoi, Ministerul Culturii

Dr. Paulina Popoiu, director general, Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”

Dr. Ligia Fulga, director, Muzeul Etnografic Braşov

Dr. Mihai Dăncuş

Dr. Ioan Godea, Universitatea din Oradea

Dr. Aurel Chiriac, director Muzeul Ţării Crişurilor

Dr. Filofteia Pally, director, Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

Maria Borzan, director, Muzeul Etnografic Reghin

Prof. univ. dr. Ilie Moise, Institutul de Cercetări Socio-Umane

Dr. Nicolae Constantinescu, Universitatea din Bucureşti

Martin Bottesch, Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal” Sibiu

Dr. Dumitru Acu, preşedinte al Asociaţiunii Transilvane pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român – ASTRA

Plecarea de la Sala festivă a Bibliotecii Judeţene ASTRA Sibiu, cu autobuzele, către Muzeul în aer liber, ora 13.00

13.30 – Masa de prânz – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

15.00 – 18.00 – Redescoperirea Muzeului în aer liber după 50 de ani

Pavilionul expoziţional, Scena de pe lac

dezvelirea Basoreliefului memorial Cornel Irimie

vizitarea expoziţiei Proiectului tematic al Muzeului în aer liber

vizitarea Cabinetului Memorial Cornel Irimie

Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA

prezentarea sitului pilot din cadrul Proiectului CULTTOUR şi vernisarea Gospodăriei din Dragu-Brad (Purcariu), judeţul Hunedoara în prezenţa comunităţii locale

prezentarea programului internaţional de voluntariat VOLAM, Şcoala din Ticera, judeţul Hunedoara

20.00 – Cină – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

Ansamblul Folcloric Profesionist Cindrelul – Junii Sibiului

Ansamblul Tulnicul, Blăjeni, judeţul Hunedoara

Grup instrumental format din: Sebastian Stan, Radu Nechifor, Aurelian Suciu, Marcel Vâlceanu

Miercuri, 2 octombrie 2013

Sala de conferinţă, Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber

9.00 – 11.00 – Devenirea Muzeului Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA în amintirea celor care l-au construit: Paul Niedermaier, Corneliu Ioan Bucur, Mihai Sofronie, Constantin Popa, Valer Deleanu, Cornel Bucşa, Horst Klusch, Ilie Moise, Olga Horşia, Mihai Dăncuş, Ioan Godea, Ligia Fulga

Moderator: dr. Ovidiu Baron

11.00 – 11.30 – Pauză de cafea

11.30 – 13.00 – Comunicări în plen

Moderator: dr. Mihai Dăncuş

11.30 – 11.50 – drd. Valeriu Ion Olaru – Fonduri şi proiecte pentru Muzeul ASTRA

11.50 – 12.10 – drd. Ciprian Ştefan, Strategia de dezvoltare a Muzeului Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA

12.10 – 12.25 – dr. Ovidiu Daneş, Peisajul cultural concept de dezvoltare sustenabilă în Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA

12.25 – 12.45 – dr. Ovidiu Baron, Premise de dezvoltare ale programului educaţional al Muzeului în aer liber

12.45 – 13.00 – Mihaela Murgoci, ASTRA_muzAPP

13.30 – Masa de prânz – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

15.00 – 18.15 – Desfăşurarea lucrărilor pe secţiuni

Secţiunea I – Muzeele etnografice în aer liber şi pavilionare în secolul XXI

Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţă

Secţiunea III – Modalităţi actuale de cercetare şi promovare a patrimoniului imaterial în România (ASER), Vila Diana (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţe

Secţiunea IV – Muzeul de etnografie universală

Pavilionul central (poarta 1) Muzeul în aer liber, Sala de conferinţe

Secţiunea V – Marketingul şi educaţia în muzee

Casa Hermes, Sala Studio, Piaţa Mică, nr. 11

18.30 – 20.00 – Adunare generală a Asociaţiei de Ştiinţe Etnologice din România. Aniversări. Premii

Sala de conferinţă, Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber

Moderator: prof. univ. dr. Silviu Angelescu

Dr. Iordan Datcu, 80 de ani – Laudatio, dr. Nicolae Constantinescu

Dr. Ioan Godea, 70 de ani – Laudatio, dr. Mihai Dăncuş

Prof. univ. dr. Ilie Moise – Laudatio, Ana Grama

20.30 – Cină – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

Joi, 3 octombrie 2013

9.00 – 12.15 – Desfăşurarea lucrărilor pe secţiuni

Secţiunea I – Muzeele etnografice în aer liber şi pavilionare în secolul XXI

Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţă

Secţiunea II – Conservarea şi restaurarea patrimoniului muzeal

Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber, biblioteca CePCoR

Secţiunea III – Modalităţi actuale de cercetare şi promovare a patrimoniului imaterial în România (ASER), Vila Diana (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţe

Secţiunea IV – Muzeul de etnografie universală

Pavilionul central (poarta 1) Muzeul în aer liber, Sala de conferinţe

Secţiunea V – Marketingul şi educaţia în muzee

Casa Hermes, Sala Studio, Piaţa Mică, nr. 11

12.30 – 13.30 – Lansări de carte

Sala de conferinţă, Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber

13.30 – Masa de prânz – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

15.00 – 18.45 – Desfăşurarea lucrărilor pe secţiuni

Secţiunea I – Muzeele etnografice în aer liber şi pavilionare în secolul XXI

Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţă

Secţiunea III – Modalităţi actuale de cercetare şi promovare a patrimoniului imaterial în România (ASER), Vila Diana (poarta 3), Muzeul în aer liber, sala de conferinţe

Secţiunea IV – Muzeul de etnografie universală

Pavilionul central (poarta 1) Muzeul în aer liber, Sala de conferinţe

Secţiunea V – Marketingul şi educaţia în muzee

Casa Hermes, Sala Studio, Piaţa Mică, nr. 11

18.45 – 19.30 – Lansări de carte

Sala de conferinţă, Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber

20.00 – Cină – Cârciuma din Bătrâni, Muzeul în aer liber

Vineri, 4 octombrie 2013

10.00 – Expoziţia Grafică aplicată semnată de artistul sibian Orth Ştefan

Casa Hermes, Sala Studio, Piaţa Mică, nr. 11

Vernisaj. Lansarea Catalogului Afişe. Plakate

prezintă dr. Olimpia Todoran Ciungan

10.30 – Expoziţia aniversară A ctitori A zidi… A deveni

Casa Artelor, Sala de expoziţie, Piaţa Mică, nr. 21

Prezintă dr. George Tomegea

11.00 – Expoziţia filatelică 50 de ani de la fondarea Muzeului Tehnicii Populare – Dumbrava Sibiului

prezintă Ioan Dejugan

Lansarea Plicului dedicat aniversării celor 50 de ani de Muzeu în aer liber

Casa Artelor, Sala de conferinţă, Piaţa Mică, nr. 21

15.00 – Întâlnirea generaţiilor

Sala de conferinţă, Centrul ASTRA pentru Patrimoniu (poarta 3), Muzeul în aer liber

Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe este partener media oficial al Muzeului ASTRA.
Trimite
Powered by InterChat

π 0.01143 sec - PID: 15968